Nad Čáslaví létaly starší i nejmodernější stíhačky a bitevníky
Nejvíc obdivovatelů vojenské techniky na jednom místě jste v sobotu mohli potkat v Čáslavi. Tamější jindy přísně střežená letecká základna po dvou letech otevřela své brány veřejnosti a podle odhadu organizátorů navštívilo den otevřených dveří 65 tisíc lidí.
Česko-slovenské letectvo slaví 95. narozeniny a toto výročí se v Čáslavi skloňovalo ve všech pádech. Základna se stala místem setkání příznivců vojenské techniky z různých koutů republiky i ze zahraničí.
Akce odstartovala slavnostním průletem několika stíhaček, bitevníků i známého Airbusu-319. Letové akce byly hlavním tahákem dne otevřených dveří. Když k tomu přičteme ukázky moderní i historické techniky na zemi, našel si v bohatém programu každý to své.
Pan Ivan z Hořovic přijel do Čáslavi hlavně kvůli válečným strojům z druhé světové války, ale líbila se mu i moderní letadla. „Je to špičková technika, drahá technika. Když to srovnáte, tak teď letadel moc nemáme, ale já myslím, že to pro ty naše potřeby tak nějak vyhovuje a stačí.“
Návštěvníci si mohli popovídat s pilotem gripenu
Setkání příznivců létání bylo pro mnohé také příležitostí potkat se s některými z pilotů. Michal Daněk pravidelně usedá do kokpitu nadzvukého gripenu. Rozhovoru s návštěvníky se rozhodně nebránil a mohl jim tak prozradit třeba to, že na pilotování tohoto supermoderního stroje nevidí nic až tak mimořádného, i když se od těch starších v mnohém liší:
„Je to letadlo čtvrté generace, to znamená, že je vysoce manévrující, s vysokým přetížením až 9G, což je fyzicky náročné pro pilota, samozřejmě pokročilý zbraňový i avionický systém. V gripenu už nenajdete žádné klasické přístroje, jako jsou lidé zvyklí z normálních letadel. Jsou tam jen displeje a nic jiného.“
Koho už bolelo z letových ukázek za krkem, mohl se naplno věnovat nabídce doprovodného programu. Za návštěvu stálo třeba stanoviště s dravci, kteří na letišti chrání stíhačky během startů a přistání před drobnými ptáky a dalšími zvířaty.
Velitel stanice biologické ochrany letiště Jiří Rybář je odborníkem každým coulem. „Jsou dvě možnosti. Buď ho mám naučeného, že ho pustím, letí za mnou za autem a při vyběhnutí zvěře ji pronásleduje. Anebo když vím, kde ta zvěř je, jedu k ní a orla za ní přímo vypouštím,“ říká Rybář s tím, že jeho prací není zvěř lovit, ale plašit.
Dnešní váleční letci jsou "řízené střely"
Mezi čestnými návštěvníky leteckého dne nechyběla řada hostů, mimo jiné i válečný pilot a plukovník ve výslužbě, sedmadevadesátiletý Imrich Gablech, který k dnešní moderní technice i současným letcům vzhlíží s obrovským respektem:
„Obdivuju to, jenže my jsme byli takzvaní sportovní letci, kdežto oni jsou řízené střely. To už nejsou piloti, já jim vůbec nezávidím. My jsme si mohli svobodně užívat, kdežto oni ne. Oni jsou řízení.“
Den otevřených dveří na letišti v Čáslavi se během několika let stal akcí, která vždy přiláká desítky tisíc návštěvníků. Jak ale říká velitel letiště Petr Lanči, původní smysl leteckého dne byl trochu jiný:
„Dříve to byla taková nabídka občanům vzhledem k hluku, který tady je, aby se podívali na základnu, aby viděli, co tady děláme.“
Další den otevřených dveří připraví čáslavská letecká základna zase za dva roky.