Obce na Křivoklátsku přišly o dotaci na vybudování kanalizace. Navíc musejí splácet dluhy

Devíti obcím na Křivoklátsku se rozplynul sen o vodovodech, kanalizaci a čtyřech čistírnách odpadních vod. Na projekt za miliardu korun nesehnaly dost peněz, přišly tak o dotaci a teď musejí doplatit ještě dluhy, které jim zbyly z přípravy projektu. Ta je vyšla na čtyřicet milionů korun. Jejich dluhy projednávalo i poslední krajské zastupitelstvo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký pohled na Křivoklátsko

Letecký pohled na Křivoklátsko | Foto: public domain

Společný miliardový projekt, který měl obcím v křivoklátských lesích zajistit dostatek pitné vody, je definitivně u ledu. Rychle ubývající zásoby podzemní vody řeší zdejší obce už mnoho let. Vidina blízkého řešení se ale rozplynula.

O vysokou evropskou dotaci ve výši 660 milionů obce přišly, protože nedokázaly sehnat peníze na spolufinancování projektu. Zvlášť když měl být o dvě stě milionů dražší, než obce původně předpokládaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Křivoklátsku natáčela redaktorka Alena Rokosová

„Projekt jako takový včetně rozpočtu byl dělaný zhruba před sedmi lety. Bohužel jsme si neprovedli cenovou aktualizaci a celou dobu jsme pracovali s cenou zhruba 750 milionů,“ říkal už před časem starosta Roztok u Křivoklátu Vladimír Melč.

Melč je předsedou svazku, do kterého se obce kvůli projektu sdružily. Původně jich bylo osmnáct, jenže jak přibývalo problémů, ubývalo obcí. Dnes jich je devět a některé další zvažují, že od z něj vystoupí. Ještě ale musí dořešit společné dluhy.

„Pro vaši představu, projektová dokumentace nás stála 41 milionů korun. Když si představíme náklady, které s tím byly spojeny, se žádostí do operačního programu životního prostředí, můžeme říct, že už to dneska máme 50 milionů korun a před několika dny jsme se dozvěděli, že nemáme naději na získání podpory, kterou jsme měli od pana ministra životního prostředí přidělenou,“ vysvětloval na posledním krajském zastupitelstvu Vladimír Melč.

Přišel tam proto, že zastupitelé projednávali žádost jeho svazku o prominutí penále za několik opožděných splátek. Kraj totiž obcím na přípravu projektu půjčil v roce 2008 patnáct milionů korun.

Dluh stále narůstá

Jak vysvětlil předkladatel materiálu, náměstek hejtmana Marcel Chládek z ČSSD, půjčku měly obce vrátit v únoru 2011, postupně se jim ale doba splatnosti třikrát posunula. Peníze už sice vrátily, jenže ze sedmi splátek nebyl čtyřikrát dodržen termín splácení.

Nestává se často, že by v průběhu jednání zastupitelstva mluvil host, ale tentokrát to tak bylo. Roztocký starosta mimo jiné připustil, že podepsal krajně nevýhodnou smlouvu, ze které vyplývá sankční penále pět procent za každý započatý týden.

„Měli jsme splácet ke dvacátému. Platba třeba došla jednadvacátého a za ten jeden den, kdy to mezi bankami trvá, tak naskočilo 45 tisíc penále,“ vysvětluje Melč. Postupně tak dluh narost na téměř 700 tisíc, což jsou pro už tak finančně vyždímané malé obce velké peníze.

Zastupitelé pak hlasovali. Návrh odpustit obcím dluh neprošel. Jenže pak neprošel ani návrh, aby ho zaplatily. A tak podle Marcela Chládka penále dál narůstá.

Dnes Vladimír Melč tvrdí, že cestou společného projektu obcí už by se nikdy nevydal. Dále ale věří, že se projektová dokumentace za 40 milionů využije v budoucnu. Šancí by stále mohly být nevyčerpané peníze z operačního programu životní prostředí.

A.Rokosová, raf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme