Plzeň je městem kultury, ale Americká třída je stále problém
Politici rádi slibují, ale občas se jim sliby vymknou z rukou. Třeba vedení Plzně slíbilo svým obyvatelů krásnou pěší zónu se stromy a lavičkami na Americké třídě a nějak to neklaplo.
Na druhou stranu se Plzeň stala Evropským městem kultury, což není k zahození.
Mezi loutkami pobíhá skupina sedmáků z nedaleké vesnice. Právě se připravují k divadelní hře, kterou sami přehrají.
Samotné muzeum vznikalo tak dlouho, že si ani současná ředitelka Markéta Formanová nepamatuje, kdy to vlastně všechno začalo:
„Tady vyrůstal Skupa, vypracoval se tu Trnka. Vlastně už od té doby myšlenka zrála. Myslím, že muzeum je úspěšné a že přispělo k tomu, že se Plzeň stala evropským městem kultury.“
Plzeň nepochybně prošla ozdravnou kůrou a z kdysi průmyslového města, kde bylo největším kulturním počinem vypít dvanáctku na ex, je teď město docela zábavné místo plné filmových a divadelních festivalů o hudebním létě Na ulici nemluvě. Ovšem ne všechny ulice jsou pro lidi.
Za hrdinský výkon je tu považováno, když si člověk sedne na Americkou třídu na lavičku. Je to velmi rušná ulice, kterou město plánovalo uzavřít a kvůli tomu zbouralo desítku domů, které stály nedaleko.
Kde nastala chyba?
Ovšem nakonec ulici neuzavřelo. Obyvatelé si na to velmi často stěžují.
„Tady bych si já osobně přes den nesedl. Je to tu nekomfortní, bych řekl, ten vzduch z aut. Minimálně tu vidím někoho sedět,“ říká student Stanislav.
Žádná strana v plzeňském zastupitelstvu se nebyla schopna rozhodnout a její členové hlasovali různým stylem, takzvaně průřezově, o tom, zdali se má třída uzavřít, nebo ne.
„Nevím, proč byla otevřená. Každopádně dohoda ve chvíli, kdy se začala stavět komunikace u trati byla, že nahradí Americkou,“ vysvětluje primátor města Pavel Rodl, kde politici udělali chybu.
Ale když přijde na Americkou třídu řeč v příštím volebním období, bude hlasovat pro její uzavření. To už ovšem nebude zastupovat ODS, protože ze strany před pár týdny vystoupil.
Podobně potěší voliče i současný náměstek pro životní prostředí za KDU ČSL Petr Náhlík.
„Už samotná stavba Americké, kdy zhruba na pět měsíců byla uzavřená ukazuje, že možné to je a že kolaps dopravy uzavřená Americká nepřinesla a nepřinese ani v budoucnosti,“ tvrdí Náhlík.
Ani opozice nemá v tomto sporu čisté svědomí. ČSSD hlasování ignorovala, její členové strategicky opustili jednací sál. Když se ale dostane uzavření Americké třídy na přetřes po komunálních volbách znovu, druhý muž ČSSD v Plzni Miloslav Šimák bude hlasovat pro zákaz. Ovšem za své druhy se zaručit nemůže.
„Budu-li mít podporu i ostatních členů našeho klubu – protože jsme se o tom nebavili – já osobně bych určitě, alespoň po určitou dobu, omezení doporučoval,“ upřesňuje Miloslav Šimák.
V Plzni jsou tedy skoro všichni na radnici pro, ale Americkou třídou dál projíždí tisíce vozů a kulturní happeningy je to poslední, co by tady obyvatelé pořádali. I když sliby zněly slibně.