Podkrkonošský Rudník se s povodňovými škodami vypořádává i díky pomoci z Liberecka

Obyvatelé Rudníku v Podkrkonoší se vzpamatovávají z následků ničivé povodně, která před měsícem během jediné noci spláchla jejich domy. Mnozí přišli doslova o všechno, dostalo se jim ale nečekané pomoci. Dokonce až z Libereckého kraje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odstraňování následků povodní v Rudníku

Odstraňování následků povodní v Rudníku | Foto: Václav Plecháček | Zdroj: Český rozhlas

„Průběh povodní byl nečekaný, protože my jsme už někdy od půl druhé ráno byli na úřadě a sledovali jsme toky. A ty nevykazovaly žádnou dramatickou změnu, která by nás vedla k tomu, abychom předvídali to, co se stane. Nicméně mezi třetí a půl čtvrtou ráno přišla taková přívalová vlna, která dosáhla 3–3,5 metru, a z koryt se vylily potoky do výše dva metry nad úroveň terénu,“ popisuje průběh letošních červnových povodní tajemník Rudníku Jiří Jirásek.

Nikomu se naštěstí nic nestalo, nikdo nepřišel o život. Škody na majetku ale byly obrovské. Rudníku nabídlo pomoc hned několik měst. Jako první se přihlásil Turnov na Semilsku, který také věnoval celkem téměř 300 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Šárka Škapiková zjišťovala, jak lidé z Libereckého kraje pomohli zaplavenému Rudníku

„Poslali jsme jim tam první zálohu, 100 tisíc korun, a mezitím jsme obvolali místní podnikatele. Hned v pátek 7. června jsme tam přivezli náklaďáček s károu, spoustu materiálu od koleček přes lopaty, vody a tak dále,“ říká místostarosta Turnova Otakar Špetlík z ODS.

Pomoc firem i soukromníků podle něj byla velmi obětavá, nezištná a bylo jí opravdu hodně. „Ani jsme všechno nepobrali, co nám tady podniky a firmy nabízely, takže druhou část jsme potom odváželi ještě Adře do Litoměřic,“ dodává Špetlík.

Měsíc po povodni už prý obyvatelé Rudníku dokázali za pomoci obce, příbuzných a známých odstranit prvotní škody.

„Objevilo se nám tam spousta humanitární pomoci, dokonce i v podobě elektropřístrojů, jako jsou ledničky, pračky, vysoušečky. Zaměstnanci jedné firmy se dokonce sešli po práci a z materiálu, který od majitele koupili, postavili 16 postelí, které věnovali, což je nádhera. Takže si myslím, že lidé už jsou tímto způsobem zabezpečeni hlavně z těch darů,“ přibližuje starosta Aleš Maloch.

Kromě obětavých tesařů a truhlářů pomohli také úředníci. „Vážíme si přístupu Libereckého kraje. Tým asi třiceti lidí z krajského úřadu v Liberci nám pomáhal s prvotním odstraňováním škod,“ uzavírá starosta.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme