Podkrkonošský Rudník se s povodňovými škodami vypořádává i díky pomoci z Liberecka
Obyvatelé Rudníku v Podkrkonoší se vzpamatovávají z následků ničivé povodně, která před měsícem během jediné noci spláchla jejich domy. Mnozí přišli doslova o všechno, dostalo se jim ale nečekané pomoci. Dokonce až z Libereckého kraje.
„Průběh povodní byl nečekaný, protože my jsme už někdy od půl druhé ráno byli na úřadě a sledovali jsme toky. A ty nevykazovaly žádnou dramatickou změnu, která by nás vedla k tomu, abychom předvídali to, co se stane. Nicméně mezi třetí a půl čtvrtou ráno přišla taková přívalová vlna, která dosáhla 3–3,5 metru, a z koryt se vylily potoky do výše dva metry nad úroveň terénu,“ popisuje průběh letošních červnových povodní tajemník Rudníku Jiří Jirásek.
Nikomu se naštěstí nic nestalo, nikdo nepřišel o život. Škody na majetku ale byly obrovské. Rudníku nabídlo pomoc hned několik měst. Jako první se přihlásil Turnov na Semilsku, který také věnoval celkem téměř 300 tisíc korun.
Redaktorka Šárka Škapiková zjišťovala, jak lidé z Libereckého kraje pomohli zaplavenému Rudníku
„Poslali jsme jim tam první zálohu, 100 tisíc korun, a mezitím jsme obvolali místní podnikatele. Hned v pátek 7. června jsme tam přivezli náklaďáček s károu, spoustu materiálu od koleček přes lopaty, vody a tak dále,“ říká místostarosta Turnova Otakar Špetlík z ODS.
Pomoc firem i soukromníků podle něj byla velmi obětavá, nezištná a bylo jí opravdu hodně. „Ani jsme všechno nepobrali, co nám tady podniky a firmy nabízely, takže druhou část jsme potom odváželi ještě Adře do Litoměřic,“ dodává Špetlík.
Měsíc po povodni už prý obyvatelé Rudníku dokázali za pomoci obce, příbuzných a známých odstranit prvotní škody.
„Objevilo se nám tam spousta humanitární pomoci, dokonce i v podobě elektropřístrojů, jako jsou ledničky, pračky, vysoušečky. Zaměstnanci jedné firmy se dokonce sešli po práci a z materiálu, který od majitele koupili, postavili 16 postelí, které věnovali, což je nádhera. Takže si myslím, že lidé už jsou tímto způsobem zabezpečeni hlavně z těch darů,“ přibližuje starosta Aleš Maloch.
Kromě obětavých tesařů a truhlářů pomohli také úředníci. „Vážíme si přístupu Libereckého kraje. Tým asi třiceti lidí z krajského úřadu v Liberci nám pomáhal s prvotním odstraňováním škod,“ uzavírá starosta.