Policisté informují lyžaře, jak předejít krádežím lyží a lyžařského vybavení
Víte, že se na horách méně krade? Hlavně pokud jde o lyže opřené před hospodami nebo zaražené jen tak ve sněhu. Policie tvrdí, že těchto krádeží ubylo, a abyste se o své lyže nemuseli bát, pokouší se lyžaře před zloději varovat.
Třicátník Jan Glombíček má s krádežemi zkušeností až nad hlavu. Ne že by mu snad někdo ukradl lyže před hospodou, právě naopak, ty má vždy pod kontrolou. Gombíček ale lyže půjčuje a to už se uhlídat nedá.
„Stává se tak dvakrát třikrát za sezonu, že nám někdo nevrátí vybavení. Samozřejmě to pak řešíme s policií… I když teď v posledních letech tam spíš rovnou zajedeme a vyřešíme si to s nimi sami, to jinak nemá smysl. Půjčujeme to na doklad, takže všechny údaje máme, a pak si za těmi lidmi zajedeme,“ vysvětluje.
„Když ještě fungovaly celnice, zachytili nám to většinou na hranicích, tehdy se to ztrácelo daleko častěji. Zavolali jsme tam, že se nám ztratily ty a ty lyže, a oni to zachytili. Teď už vidím, jak někdo běží někde po poli… Většinou se to najde někde v zastavárnách nebo výkupnách použitých lyží.“
Na to ale Glombíček nespoléhá a krádeže chce dál řešit po svém. Ovšem jeho byznys je založený na důvěře, takže musí počítat s tím, že ho občas někdo napálí. Tři případy za rok zase nejsou tolik. Policisté se proto loučí a jdou varovat lyžaře, kteří ve víru radovánek ztrácejí ostražitost.
„Podíváme se tady k půjčovně lyží, ke kase, a pak se zaměříme na hospody,“ říká Ladislav Kočí a míří k prvním lyžařům, aby jim poradil, kde si mají nechat své lyže, pokud třeba zamíří na oběd, a zároveň jim předává informační leták.
„Pokud se to člověku nestane, ani ho to nenapadne, že by mu někdo vzal lyže. Seděli jsme sice tady u zábradlí, ale když jsme seděli, na lyže jsme neviděli, no,“ přiznávají jedni z lyžařů.
„Co já vím, vloni nebo předloni byly zaznamenány případy, že sem přijedou dva tři lidé, vlezou do hotelu, kde jsou nezamčené lnárny, a vezmou celý pakl dvaceti lyží, co tam je, odnesou to, a pak je škoda ve stovkách tisíc,“ říká Ladislav Kočí, který ale zdůrazňuje, že jednoduchých krádeží jednoho nebo dvou párů lyží před hospodou výrazně ubylo.
Statistiky to říkají jasně a podobné je to i v ostatních českých horách. Zloději mají spíš zálusk na bohatší kořist. Nekradou totiž lyže pro sebe, ale pro překupníky.