Přehrada v Nových Heřminovech dostala zelenou, ekologové se bouří
Výstavbě přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku už nestojí nic v cestě. Rozhodlo o tom ministerstvo životního prostředí, které jí dalo zelenou. Schválilo dokumentaci EIA, kde se posuzoval vliv nádrže na životní prostředí.
Podle občanských sdružení v čele s hnutím DUHA ale ministerstvo pochybilo. Automaticky totiž schválilo jednu z variant, aniž by ostatní, šetrnější k přírodě i tamním obyvatelům, důkladně posoudilo. Územní povolení ke stavbě proto napadne u správního soudu.
„České zákony vyžadují, aby v procesu EIA byly zhodnoceny varianty, a tady žádná varianta zhodnocena není. To je velká procesní chyba a my si myslíme, že kvůli ní správní soud dokumentaci vrátí. Kvůli této chybě se občané nedočkají rychlého řešení,“ tvrdí Ivo Dokoupil z Hnutí Duha Jeseníky. Právní kroky chystá také starosta obce Nové Heřminovy Radek Sijka.
„V rámci možností reagujeme tak, jak můžeme. Máme najatou právní kancelář, která to bude řešit po právní stránce. Podnikneme veškeré možné právní kroky k odvrácení tohoto rozhodnutí,“ řekl starosta. Stavba přehrady by podle něj znamenala v podstatě likvidaci obce.
„Média uvádějí, že se to týká jen spodní části obce, ale pravda je taková, že by se kvůli plánovanému obchvatu musel z velké části vybourat i střed a horní část obce. Zůstalo by jen torzo několika domů a jedno obrovské staveniště. To je pro nás naprosto nepřijatelné,“ uvedl starosta Sijka.
Ochrana před povodněmi
Nádrž se má začít stavět v roce 2016 a má ochránit Krnov a okolí před stoletou vodou. Podle ekologů je hráz zbytečně velká a bude mít negativní dopady na přírodu. Hráz vysoká 27 metrů podle nich přeruší biokoridor v údolí řeky Opavy a může se změnit také mikroklima celé oblasti.
Povodí Odry stojí za tím, že jde o nejlepší variantu řešení. O přehradě se jedná už od roku 1997 a za tu dobu už prý byly všechny možné varianty několikrát zhodnoceny a prověřeny.
„Varianty byly velmi pečlivě zvažovány v předchozích 10 letech. Šlo o přibližně 10 možností, jak povodňovou ochranu řešit. Vláda po uvážení všeho vybrala variantu menší nádrže s revitalizacemi na tocích,“ řekl Petr Březina z Povodí Odry.