V pořadu Českého rozhlasu Plus Pro a proti diskutují člen podvýboru pro energetiku a poslanec ODS Václav Král a vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.
„Hnutí Duha nemohlo žádným způsobem zdržet nebo blokovat řízení. Všechny zákonné lhůty jsme dodrželi,“ hájí se koordinátor Hnutí Duha Jeseníky Ivo Dokoupil.
Zemědělci nebudou v následujících čtyřech letech muset dělat meze, remízky, úhory nebo ochranné pásy okolo vodních toků. Změnu schválil Evropský parlament.
Odborníci poukazují na to, že hospodaření v pařezinách vychází z přirozené schopnosti některých listnatých stromů obrážet z pařezů a je spojené s minimálními náklady na založení nebo správu lesa.
„Potřebuji nějaký čas, abych si připravila všechny argumenty. Neřeknu jak, ale určitě se budeme odvolávat,“ vysvětluje jednatelka kašperskohorských lesů Hana Naušová.
„Se záchranou vlků nejsou v Česku zkušenosti a ministerstvo životního prostředí zaspalo s přípravou plánu, jak v podobných případech postupovat,“ říká Štěpánka Kadlecová.
Česko mělo definici a ochranu zranitelných zákazníků podle evropské legislativy zavést nejpozději do poloviny loňského roku. To ale resort průmyslu a obchodu nestihl.
Správa národního parku vydala předběžné opatření už v srpnu. Její mluvčí potvrzuje, že tam docházelo k činnostem, které mohou být v rozporu se zákonem.
„Mikroplasty máme v pitné vodě, v medu, v soli, máme je v jídle. Vlastně úplně nevíme, jaký vliv mají na naše zdraví. Určitě ale víme, že je to špatně,“ popisuje expert Ivo Kropáček.
„Rodičovský pár se nyní nachází v obtížném období, kdy musí uživit mláďata, která zatím nedovedou sama lovit. Přirozeně proto vyhledává dostupnou potravu,“ říká Miroslav Kutal z Hnutí Duha.
„Odpad je v Česku skládkován bez náležitého zpracování, protože se neprovádí třídění různých složek odpadu a stabilizace organického odpadu,“ uvedla unijní exekutiva.
Rozhodnutí bylo vydáno v listopadu 2021, tři měsíce po začátku platnosti limitu v srpnu 2021. Elektrárna považuje jednání ekologů za absurdní. Ministerstvo žalobu zatím neobdrželo.
Po ekonomické stránce je umělá obnova náročná v jejím úplném počátku. U přirozené obnovy se to projevuje během výchovných zásahů, když si vlastník les přizpůsobuje.
„V tuhle chvíli Česká republika nemá žádnou představu, jak by evropský cíl měla naplnit. Spolu s hnutím Greepeace jsme představili, jakým způsobem by se toho dalo dosáhnout,“ říká Anna Kárníková.
„I v malých koncentracích to zvířata velmi ovlivňuje. Pro ně je to nervový jed. Včely jsou pak zmatené a nemohou fungovat tak, aby přežily,“ přibližuje ekolog z Akademie věd.
O těžbě dřeva rozhodl tehdejší ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský. Aktivisté přivolali na dřevorubce policii, ta ale zasáhla právě proti aktivistům.
Až příští vláda rozhodne, kdy Česko opustí uhelné zdroje energie. Uhelná komise doporučila k přechodu na ekologičtější energetiku termín do roku 2038 a vláda to vzala na vědomí.
Závazkem je snížení emisí oxidu uhličitého v Praze o 45 procent oproti úrovni z roku 2010. V praxi to znamená snížení emisí z 8,8 milionu tun CO2 ročně skoro na polovinu.
„Vedení ministerstva vůbec nepochopilo zadání, nepochopilo, co to je klimatická změna a jakým způsobem se na ni adaptovat,“ přidává se Jiří Malík z organizace Živá voda.
Většina tepláren v Česku může přestat spalovat uhlí do roku 2030. Potřebné investice na jejich transformaci se pohybují okolo 100 miliard korun, uvádí studie vědců z Fakulty elektrotechnické ČVUT.
Nynější návrh stanovuje jako přípustnou ztrátu ornice v důsledku vodní eroze až devět tun z hektaru za rok pro hluboké a středně hluboké půdy. V předchozí verzi byla přípustná ztráta až 17 tun.
„Uhelná komise mohla sehrát fundamentální roli ve smysluplném útlumu spalování a těžby uhlí, ale na tuto funkci dnes zjevně rezignovala a svou příležitost promarnila,“ uvedl mluvčí Greenpeace.
Státní Lesy České republiky mohou kácet pouze na přesně určených lokalitách a šetrnými způsoby přesně podle rozhodnutí Národního parku Šumava. Státním lesům se to takové rozhodnutí nelíbí.
Lesy České republiky začaly kácet v Boubínském pralese kvůli kůrovci. Prales je přírodní rezervace, a tak proti kácení vystoupilo Hnutí Duha a žádá zastavení těžby u Inspekce životního prostředí.
Podle policejního rozkazu se nedělní pochod za zdravou krajinu eviduje v kategorii Terorismus a extremismus. Policie tvrdí, že jde o nepochopení: každé shromáždění lidí naopak proti terorismu chrání.
Všech 150 zaměstnanců přechází do elektrárny Prunéřov II. Elektrárny Prunéřov provozuje energetická společnost ČEZ a patří k největším producentům skleníkových plynů v České republice.
50 miliard korun za deset let - tolik vláda loni slibovala investovat do boje se suchem. Za peníze chtěla stavět třeba nové vodovody nebo rybníky. Jaké sliby se už podařilo splnit?