Při setkání o rozšiřování Letiště Vodochody neskrývali odpůrci svou nespokojenost
Zhruba 400 odpůrců Letiště Vodochody přijelo do pražských Letňan protestovat. Ministerstvo životního prostředí na tamním výstavišti veřejně projednává připomínky k této stavbě. Druhý největší letecký terminál v zemi chce ve Vodochodech vybudovat společnost Penta.
Projednávání střídavě doprovází křik, potlesk, skandování i pískání, a to podle toho, která ze stran právě vystupuje. Setkání narušil problém se zvukem a akustikou.
Jednání totiž probíhá v jedné z plechových hal a technici špatně nastavili zvuk. Lidé ze začátku téměř vůbec neslyšeli, rozčilovali se a pak šli přímo před pódium, kde poslouchali. To se ale nelíbilo ani řečníkům, ani ochrance, která obecenstvo doprovodila zpět k místům k sezení.
Moderátor potom na více něž půl hodiny přerušil, aby technici dali ozvučení do pořádku. Podle ředitele Letiště Vodochody šlo o pokus jednání bojkotovat.
Letiště Vodochody
- patří do skupiny Aero, kterou ovládá společnost Penta
- mělo by odbavit 3,5 milionu cestujících ročně
- určeno pro nízkonákladové společnosti, nepravidelné a privátní lety
- fungovat by mělo nejdříve v roce 2016
Lidé se bojí zvýšení hluku, prašnosti, ale nárůstu dopravy. Na letišti Vodochody by mělo vzlétat a přistávat přes 17 000 letadel, to je 35 000 přeletů.
Zástupci letiště ale všechny námitky odmítají, mělo by být v provozu jen přes den a mělo by splňovat všechny hlukové limity. Společnost Penta chce u letiště postavit nájezd na D8, aby autobusy a auta nejezdily přes dotčené obce.
O roli ministerstva životníjho prostředí mluvil jeho mluvčí mluvčí Matyáš Vitík
Na samotnou rozpravu lidí se ještě nedostalo, mají s sebou transparenty, na kterých třeba stojí: Vy máte prachy, my žijeme strachy.
Okolní obce si rozšíření nepřejí
Posudek vlivu stavby na životního prostředí chce ministerstvo vydat do konce roku. Pokud stavba dostane zelenou, chtějí se prý obce bránit soudně.
Podle nich má dokumentace mnoho chyb a ministerstvo projekt schválit nemůže. Skupina Penta, které letiště patří, je přesvědčena, že projekt je v souladu s českou legislativou.
Odpůrci rozšíření letiště žádali odložit projednávání jeho dopadů na životní prostředí na září. Namítali, že stanovit termín veřejného projednávání na polovinu prázdnin je sabotáž.
„Termín by znám dopředu, navíc se už jednou posouval z důvodu povodní. Slovo sabotáž je poměrně silné, určitě v tom není zlý úmysl,“ vysvětlil mluvčí životního prostředí Matyáš Vitík.
„Prakticky kdokoliv, kdo chce se dnes může vyjádřit k danému záměru. Následně budou připomínky určitým způsobem reflektovány, teprve potom se můžeme dovrat nějakého závěru, a to bude kladné, nebo záporné stanovisko EIA.“ To odhaduje v horizontu týdnů.
Vitík také připomněl, že stanovisko bude podkladem pro další řízení.“To znamená, že my budeme dávat doporučení, jestli ta stavba může být realizována bez toho, respektive s tím, aby měla negativní nebo pozitivní vliv na životní prostředí. To je úkolem celého procesu.“
Tématu se bude věnovat i zítřejších Dvacet minut Radiožurnálu. Účast přislíbila senátorka a odpůrkyně rozšíření Letiště Vodochody Veronika Vrecionová z ODS.