Příkaz k vystěhování platí, oznámili úředníci Romům v ghettu Přednádraží

Romové v ostravské lokalitě Přednádraží dál zůstávají ve svých bytech, podle úředníků tam ale žijí na vlastní nebezpečí. Stavební úřad dnes na místě zjišťoval, co lidé stihli opravit. Vůbec poprvé se úředníci také podívali do bytů. Příkaz k vystěhování ale platí i po dnešku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci stavebního úřadu kontrolují stav domů v ghettu Přednádraží

Zástupci stavebního úřadu kontrolují stav domů v ghettu Přednádraží | Zdroj: ČTK

Do poslední chvíle se přitom v Přednádraží uklízelo. Lidé věřili, že se jim úředníky podaří přemluvit. Bojí se totiž, že nabízenou ubytovnu nezvládnou platit a nakonec skončí na ulici.

„Uděláme, co budeme moct,“ zadoufala jedna z nájemnic Iveta Horvátová. „Jdu honem domů makat,“ dodala. Aby tíživá atmosféra nedoléhala na děti, starali se o ně lidé z neziskových organizací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí stavebního úřadu v Moravské Ostravě a Přívozu Jiří Švarc a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková se vyjádřili k situaci obyvatel, kteří se i přes havarijní stav domů nechtějí z Přednádraží odstěhovat

Přestože se prý díky drobným úpravám v posledních dnech a hodinách stav objektů zlepšil, byl například zamezen vstup na některé rizikové balkony, zásadní nedostatky se odstranit nepodařilo.

„Bylo zjištěno, že hlavní závady na objektech, kvůli kterým bylo nařízeno vyklizení, přetrvávají. Jedná se například o zatékající střešní konstrukce, o to, že není žádný způsobem odváděna dešťová voda, vadnou elektroinstalaci – v některých bytech je přímo vytrháno elektrické vedení, vadné rozvody vody a vnitřní kanalizace, stejně tak i plynu. Vyskytují se tam chybějící překlady nad okny a dveřmi a podobně,“ potvrdil vedoucí stavebního úřadu v Moravské Ostravě a Přívozu Jiří Švarc.

Příkaz k vystěhování proto nakonec nezměnil. Už ve středu by ale úřady mohly vyjasnit, komu vlastně patří problémová kanalizace. Ta je ovšem podle Švarce jen jedním z několika nedostatků.

Lidé z Přednádraží opravovali před příchodem kontrolorů nedostatky a uklízeli

Číst článek

„Neřekl bych, že jeden z nich je ten nejzásadnější. Samozřejmě kanalizace problémem je, ale to hlavně vnitřní rozvody kanalizace a to, že splaškové vody nejsou jímány a nebo odváděny a následně likvidovány v souladu se zákonem, což je na odpovědnosti vlastníka těchto domů,“ vysvětlil.

Ubytovny prý problém vyřeší jen dočasně

Obyvatele Přednádraží dnes během prohlídky varoval, že v domech zůstávají na vlastní riziko a že zodpovědnost za zdraví a životy nesou jen oni sami společně s vlastníkem domů. „Oni si to sami uvědomují, sami označují některé domy a byty, že jsou v havarijním nebo katastrofálním stavu, ale zatím zůstávají naproti rozhodnutí stavebního úřadu,“ dodal.

Amnesty International chce okamžité řešení situace ostravského Přednádraží

Číst článek

Domnívá se, že první dům by mohl být uveden do obyvatelného stavu už v řádech dnů. Záleží prý ale na vynaloženém úsilí a na množství finančních prostředků.

Že je dlouhodobě nefungující kanalizace hlavní příčinou současného stavu si ovšem myslí vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

„Vlastník kanalizace má povinnost se o tu kanalizaci starat a já nechápu, že informace o tom, že tedy vlastníkem kanalizace je město Ostrava, máme na to i určité dokumenty, město Ostrava to částečně popírá, částečně to nepopírá. Já sama jsem o tom jednala s panem primátorem a on mi nedal jednoznačnou informaci, jak to je s tou kanalizací. Tak prostě by ji někdo měl spravit,“ prohlásila.

Stavební úřad zkontroloval domy v Přednádraží. Nefunkční kanalizace má za následek, že odpad v přízemních bytech vytéká | Foto: ČTK

Zodpovědnost za další osud nájemníků proto má podle Šimůnkové právě město, respektive příslušná městská část.

Obec by podle ní měla nabídnout všem rodinám, které řádně platily nájem, standardní náhradní bydlení. Je přesvědčená, že přestěhování na ubytovnu je pouze dočasné a nevyhovující.

Vládní zmocněnkyni se ovšem zdá, že primátor Ostravy nejeví přílišnou ochotu vzniklou situaci řešit: „Dnes jsem se ho například celý den nedovolala, ač jsem to zkoušela několikrát, takže ta komunikace tam není úplně nejlepší, což mě mrzí.“

Důraz na dodržování lidských práv

Obyvatel ghetta, kteří nechtějí na ubytovnu, se zastává také česká pobočka lidsko-právní organizace Amnesty International. Kritizuje především, že lidé dostali na vystěhování 24 hodin a předtím se s nimi prý nikdo o podmínkách vystěhování nebo o možnostech náhradního bydlení nebavil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí organizace Amnesty International Martina Pařízková požaduje, aby nebyla porušována lidská práva lidí z ulice Přednádraží

Ostravský magistrát by teď měl podle Amnesty International rodinám zajistit adekvátní bydlení včetně přístupu k teplé vodě nebo k účinnému likvidování odpadu.

„Je definováno, že třeba bydlení není dostatečné, když i jeho cena ohrožuje to, aby člověk mohl čerpat svoje další lidská práva, k tomu se vztahuje třeba to, že hodně bojujeme za právo tamních obyvatel třeba na vzdělávání“ zdůraznila mluvčí organizace Martina Pařízková.

Situaci bude Amnesty International nadále sledovat a apelovat na státní i obecní úřady, aby respektovaly lidská práva obyvatel ulice Přednádraží.

„My se snažíme bránit lidská práva a vynucovat jejich dodržování. A prostě právo na dostatečné nebo adekvátní bydlení je jedno ze základních lidských práv, které je dáno i Všeobecnou deklarací lidských prav a i Mezinárodním paktem o ekonomických, sociálních a kulturních právech OSN. Takže my se jenom snažíme, aby nebyla porušována lidská práva,“ uzavřela Pařízková.

Pavel Novák, Silvie Mikulcová, Kristina Winklerová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme