V Bečově nad Teplou lidé podepisují petici za záchranu lípy na náměstí

V Bečově nad Teplou bojují někteří místní obyvatelé za záchranu lípy na náměstí. Město ji chce pokácet. Důvodem je jednak její nevhodné umístění a pak také plánovaná revitalizace území. Na pokácení stromu se navíc shodly i příslušné instituce. Lidem se ale krok radnice nelíbí a sepsali petici. Vedení města prozatím projekt pozastavilo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lípa v Bečově nad Teplou

Lípa v Bečově nad Teplou | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Zástupci petičního výboru mluví o necitlivém zásahu do malé zeleně, která na náměstí je. Podle například Vladislava Beránka k náměstí lípa prostě patří.

„Ta lípa je stará pětačtyřicet let a ještě dalších dvacet nebo třicet let může vegetovat a zpříjemňovat lidem život. Další generace se pak může rozhodnout. Osobně si myslím, že určité zásahy do růstu toho stromu jsou reálné.“

Jenomže podle odborníků už je zásah do takového stromu rizikový. Různou úpravou, jako například ořezáváním větví, by mohla začít lípa chřadnout a postupně zahynout. Takové kroky musí specialisté dělat, když je strom mladý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Andrea Strohmaierová se zajímala o osud lípy v Bečově nad Teplou, která by měla být pokácena

Proto se všichni shodli na možném pokácení lípy. Navíc radnice a zámek jsou, podle historických dokumentů, stavby spojené jednou cestou a strom tak pohled narušuje. To, že lípa stojí bohužel na nevhodném místě, říká i starostka města Olga Haláková.

„Ten, kdo lípu sázel, si neuvědomil, že musí sázet stromeček tam, kde bude mít životní prostor. Bohužel, lípa byla posazena na toto místo, v současnosti je velikosti dorostence a předpokládá se, že bude třikrát taková. V budoucnu tam nebude životní prostor mít, mimo jiné je i na křižovatce přístupové cesty do města.“

Zástupcům petičního výboru se ale výklad odborníků nelíbí a chtějí si nechat udělat vlastní, nezávislý. Domnívají se také, že příliš nefunguje informovanost ze strany radnice a ta že měla veřejnosti záměr představit, aby se k němu lidé mohli vyjádřit. Jak dodává Vladislav Beránek, v plánu proto mají i další postup.

„Chtěli bychom sami zažádat, aby tento strom, o kterém si myslí, že má určité historické parametry, byl vyhlášen památkovým stromem.“

Nový městský park

Starostka Olga Haláková není zastáncem kácení stromu, jde ale o jinou věc. Revitalizace historického centra města je v plánu už od roku 2008. Místní obyvatelé se s ní mohli seznámit. Stačilo sledovat jednání zastupitelů. Navíc zeleň z města nezmizí, právě naopak.

„V prostoru městské památkové zóny bude vždy čtyřicet procent zeleně. Jednak je tu stávající zeleň a jednak se ještě plánuje vybudování městského parku v prostoru okolo kostela, nebo mezi kostelem a farou.“

Lípa v Bečově nad Teplou | Foto: Zdeněk Trnka

A co se týče podoby malého náměstí před radnicí? To by mělo být volnější a vzdušnější.

„Je tady řešení – zádlažba před radnicí ve tvaru trojúhelníku, která by pokračovala v prostoru od zámecké brány po fasádu základní školy, čímž by se zcelil prostor před radnicí směrem k zámku.“

Vedení města zatím celý projekt pozastavilo. Následovat teď budou setkání s lidmi a přednášky s odborníky, a pokud to bude nutné, vyhlásí radnice i referendum.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme