Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Tři roky po pozastavení členství v UEFA se ruský fotbal adaptoval. Financují ho státní firmy

V březnu roku 2022 evropská fotbalová federace vyloučila ruské kluby, stejně jako národní mužstvo z mezinárodních soutěží a umožnila zahraničním hráčům ruskou ligu opustit. O tři roky později se ruský fotbal adaptoval a díky penězům od státních firem se drží nad vodou. Mezinárodní konfrontace ale chybí, reprezentace hraje jen se soupeři, jako je Brunej či Zambie. O dění na ruských fotbalových stadionech mluvil Ondřej Soukup ze zahraniční redakce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalové hřiště

Fotbalové hřiště | Foto: Radek Petrášek | Zdroj: ČTK, Profimedia

Co všechno se v ruském fotbale změnilo po zahájení velké války proti Ukrajině v únoru roku 2022?
Rusku bylo pozastaveno členství v UEFA (Unie evropských fotbalových asociací), tím pádem bylo vyloučeno z veškerých zahraničních mezinárodních soutěží, ať už klubových, nebo reprezentačních. FIFA (Mezinárodní federace fotbalových asociací) umožnila zahraničním hráčům, kteří byli pod kontraktem v Rusku, odejít bez toho, aby byli jakýmkoliv způsobem sankcionováni z Ruska. Tohle bylo asi to nejdůležitější.

Samozřejmě kluby ale také přišly o velké peníze právě z UEFA, protože ruské kluby hrávaly Ligu mistrů, další evropské soutěže a tak dále. Tam tedy došlo k finančnímu propadu, který nicméně stát či polostátní firmy dokázaly kompenzovat.

Ruské kluby nemůžou působit v evropských soutěžích. UEFA jim přesto pomáhá ‚paušálními‘ body za účast

Číst článek

Zahraniční, tedy i evropští hráči Rusko opustili. Znamená to, že nyní dostávají více prostoru ti ruští?
To si všichni mysleli, ale ve skutečnosti tomu tak není. Koukal jsem se, že když hrál letos v březnu dlouholetý mistr Zenit Petrohrad s Rubinem, tak měli jediného ruského hráče, a to ještě brankáře. Všichni ostatní jsou hráči z Latinské Ameriky, především je to Brazílie, Argentina a tak dále.

Koncem roku 2022 ruští funkcionáři hovořili o tom, že by mohli přestoupit z evropské fotbalové federace do asijské. Proč to chtěli a jak je na tom ruská reprezentace?
Oni to chtěli, aby mohli pokračovat v mezinárodních soutěžích. Nicméně se zdá, že poté pochopili, že by je nevzali ani do konfederace asijské. Už třeba protože je tam Jižní Korea a Austrálie. Tam by se svou žádostí asi také narazili. Oni sice pořád říkají, že se s UEFA domluví, ale zatím družstvo hraje zápasy například s Kubou. Tam hráči vyhráli 8:0 nebo s Brunejí hráli 11:0 a se Zambií 5:0. Jediným silným soupeřem, se kterým se utkali, bylo Srbsko. To tedy také porazili 4:0.

Hanka Shánělová, ask Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme