Přiznání-nepřiznání, trest-netrest. Kauza Limberský dopadla podle očekávání
Nejen bitvu s korupcí svádí v těchto dnech vedení Fotbalové asociace. Zájem totiž poutá také její boj se simulováním v českém fotbale, jehož další díl se ve čtvrtek odehrál u disciplinární komise. Za nasimulovanou penaltu v utkání 7. kola Gambrinus ligy totiž odešel David Limberský pouze s finanční pokutou 40 tisíc korun. Důvod je jednoduchý - takový je prý dnešní fotbalový trend.
"David Limberský přiznal, že zákrok Josefa Hušbauera nebyl penaltový," popisuje Petr Kovář z tiskového oddělení fotbalové asociace přiznání Davida Limberského, ke kterému prý došlo před disciplinární komisí.
"Přiznal, že věděl, co dělá a že šel do vápna s tím, že penaltový zákrok může vzniknout. To, že by přiznal filmování, mi v tuto chvíli není známo," oponuje částečně za plzeňskou stranu mluvčí Viktorie Pavel Pillár.
Jak moc se obě hodnocení Limberského přiznání či nepřiznání liší, nechme na posouzení každého. Jasné je jedno - s výsledkem posledního „boje se simulováním", byly paradoxně spokojeny obě strany. Plzeňská i sparťanská.
David Limberský odešel od disciplinární komise FAČR pouze s pokutou. Prý je to současný fotbalový trend
"Sparta v tuto chvíli ten verdikt přijímá a počká si na to, až z Plzně přijde písemná omluva," komentuje postoj letenského klubu člen sparťanského managementu Ondřej Kasík.
"Viktoria Plzeň trest pro Davida Limberského přijímá bez dalších námitek nebo protestů," notoval si s Kasíkem Pavel Pillár.
Až se nezávislý posluchač všech informací, které zaznívají ze strahovského sídla fotbalové asociace, v tom všem začíná trochu ztrácet. O co že tedy vlastně jde v tomto boji? Opravdu pouze o očištění fotbalu od simulování? Proč tedy disciplinární komise nesáhne k opravdovým trestům, tedy k pozastavení činnosti hráčů? Z něj by přece už měly patřičný respekt jak kluby, tak samotní fotbalisté.
Trest podle současného fotbalového trendu
"Trend, který je dlouhodobě nastaven ze strany disciplinární komise se pohybuje pouze v mantinelech finančního plnění," říká Petr Kovář.
Ze slov Petra Kováře vyplývá, že v disciplinární komisi vládne prapodivný trend. O tom, zde je správný nebo ne, už se tolik nediskutuje. Pokud ale rozhodčí přistoupí k utkání tak jako Radek Matějek v Plzni, nezbývá žádná jiná možnost, než aby zakročila disciplinární komise. A způsob jakým to udělala u Limberského, ale i v předchozích případech Pilaře, Lafaty a jiných, není ve skutečnosti žádným trestáním.
Pokud se disciplinární komise sama obírá o skvělou možnost rázně zastavit simulování ve fotbale, pak nemůže být ani řeč o nějakém skutečném boji s tímto nešvarem. V onom dnešním trendu fotbalového filmování je totiž zatím příliš mnoho silnějších herců a režisérů, kteří disciplinární komisi zatím staví pouze do míst vyhrazených pro diváky.