V Jihlavě přijímají i méně talentované mladé hokejisty. Zájem je malý
Jihlavská Dukla trpí nedostatkem malých šikovných hokejistů. Přitom právě Jihlava se jako jediný klub v československé a české historii pyšní dvanácti mistrovskými tituly.
Zatímco dříve měli trenéři ve skupině třeba i 27 dětí, v současnosti jich je pouze polovina. „Rodičům se zdá, že je to časově náročné. Musí ty děti oblékat a ostatní sporty – fotbal, florbal, basketbal, jsou pro ně v tomhle jednodušší. Dají jim boty, trenky, tričko a mají vystaráno,“ vysvětluje trenér mladšího dorostu v Jihlavě Jiří Jungwirth.
Ten vzpomíná na časy, kdy si mohli nadějné hokejisty vybírat. Teď přijímají všechny i bez talentu. Zájem je zkrátka malý. „Bere se každý. Aby ta konkurence trochu byla, tak je optimální alespoň těch dvacet, pětadvacet dětí na ten daný ročník,“ uvádí v současnosti velmi vzdálený počet Jiří Jungwirth.
Tréninku svého osmiletého syna z tribun přihlíží Michal z Jihlavy. Podle něj je zakopaný pes v penězích. Hokej je drahý koníček. „Příspěvky stojí šest tisíc na rok. Něco se dá nafasovat, ale je to v takovém stavu, že je lepší to koupit. Myslím si, že to je drahý sport.“
Svému synovi nedávno dokupoval výbavu za tisíce. „Brusle a hokejka jsou samozřejmost, dál jsem kupoval helmu a rukavice,“ jmenuje ne zrovna levný seznam Michal z Jihlavy. Podle šéftrenéra mládeže Petra Svobody není ale hokej o nic dražší než jiné sportovní kroužky.
Někteří rodiče jsou ale ke sportu jako takovému laxní. „Rodiče nemají na ty svoje děti čas. Slyšíme to všude. Je to ve školách, kde se už ani gymnastika dneska neučí. Jak jsme dřív zvládali lezení po stromech, tak dneska už to nefunguje. Prostě děti už si dneska nehrají,“ uvádí svůj úhel pohledu Svoboda.
Podle trenérů může mít nedostatek dětí pro jihlavský hokej fatální následky. Kvůli nedostatku malých sportovců musejí slučovat třídy a tím bohužel dochází i ke snižování kvality hokeje.