FAČR patří část areálu na Strahově, ale bude muset jednat o pozemcích
První prosincová sobotu se sešla Valné hromada Českého svazu tělesné výchovy. Zpráva předsedy ČSTV Miroslava Jansty byla kombinovaná rovnou s diskusí. Mimo jiné o tom, jak ČSTV naložil se svým nakladatelstvím Olympia. Tam se poprvé ukázalo, že s jednotou českého sportu to možná nebude až takové, jak se deklaruje.
Hlavním bodem měl být převod části areálu na Strahově fotbalistům. Byl to nejen převod, ale i prodej, protože fotbalisté nebudou platit ČSTV plnou cenu zhruba160 apůl miliónu korun a to proto, že Stadión Evžena Rošického získají bezúplatným převodem.
Jinak by totiž hrozilo, že by musel ČSTV vrátit dotace, které na stadión dostal. Ale za hotel Coubertin a budovy současného sídla svého a Českého atletického svazu na stadionu Přátelství a také část pozemků vydají fotbalisté128 apůl milionu. Pro kompletnost informace, atleti získají bezúplatně nafukovací halu.
„Na jaře příštího roku bychom chtěli zahájit na pozemku výstavbu našeho sídla, budeme rekonstruovat celé Přátelství. Budeme dělat veškeré sektory, nový tartan, celé to budeme revitalizovat. Potom bychom chtěli pokračovat rekonstrukcí tribuny, kde dnes sídlí FAČR a tam bychom chtěli dát možnost dalším svazům, aby se k nám nastěhovaly,“ říká Miroslav Pelta.
„Až tohle všechno zvládneme, tak bychom chtěli provést rekonstrukci hotelu Coubertin, který by měl být základním hotelem pro všechny sportovní svazy,“ odpovídá předseda FAČR Miroslav Pelta na dotaz, co teď budou fotbalisté s majetkem dělat.
Ale nejdřív bude muset jednat s Hlavním městem Praha. Tomu totiž patří drtivá většina pozemků, na kterých všechny zmíněné budovy na Strahově stojí. Třeba u stadionu Přátelství, kde má vyrůst sídlo asociace, bude mít FAČR zhruba 2/3 pozemků, ale město zbytek. Což není dobrá kombinace.
„Teď budou velmi intenzivní jednání s Magistrátem hlavního města Prahy. Na Strahově teď budou v podstatě dva vlastníci. Buď hlavní město Praha nebo FAČR. Teď začneme intenzivně jednat,“ slibuje Miroslav Pelta.
O pozemky se povedou dlouhá jednání
Pozemky je nutné získat a jak se říká scelit pod jedním majitelem, jinak bude hodně složité získat úvěry na stavby. Fotbalisté toho ale zase tak moc za městské pozemky přímo na Strahově nabídnout nemůžou. Takže možná dojde na jakousi trojsměnu: ČTSV - magistrát - FAČR.
„Jsme připraveni na to, že kdyby magistrát požadoval část nemovitosti, kterou vlastníme, tak bychom byli ochotni při tom asistovat. Samozřejmě za jaké peníze, to teď nemůžu uvést, ale rozhodně aby mohla FAČR dál investovat do celku, který jí bude patřit, protože nikdo neposkytne úvěr na to, že má část pozemku pod stadionem,“ říká šéf ČSTV Miroslav Jansta.
Miroslav Pelta něco takového nepotvrdil, ale ani nevyloučil. Ale moc jiných možností mimofinančního vyrovnání přímo na Strahově není. A pokud by tato teorie nakonec potvrdila, mohl by za čas celý bývalý Spartakiádní stadión, včetně pozemků pod ním, patřit Praze.