Trump chce změnit organizaci voleb. Miliony lidí to může připravit o možnost volit
Americký prezident Donald Trump v úterý podepsal výnos, kterým chce pozměnit organizaci federálních voleb. Dokument zveřejněný na webu Bílého domu mimo jiné požaduje úřední doklad o občanství pro registraci voličů či hrozí právními kroky proti státům USA, které do sčítání zahrnou i korespondenční hlasy dodané po volebním dni. Agentura AP očekává, že prezidentské nařízení soudně napadnou mnohé organizace hájící stávající podobu volebních práv.
Bílý dům k prezidentově výnosu uvedl, že cílem je obnovit důvěru Američanů ve volby a ochránit volební proces, dokument proto požaduje důkladnější prověření občanství voličů.
Fatální selhání. Waltzova pozice v Trumpově vládě je ohrožena, říká Slezák k úniku zpráv z Bílého domu
Číst článek
Trumpovo nařízení dále uvádí, že americká ministerstva spravedlnosti a vnitřní bezpečnosti by měla zabránit tomu, aby se lidé bez amerického občanství podíleli na správě a řízení voleb. Prioritu podle něj bude mít prosazování zákonů, které zakazují cizím občanům přispívat na volební kampaně.
Podle Trumpova nařízení by také federální správa dostala víc pravomocí. Do registrů voličů by mohl například nahlížet úřad pro efektivitu vlády (DOGE) spravovaný miliardářem Elonem Muskem.
Podmínky registrace voličů v současnosti závisí na rozhodnutí daného státu, federální vláda mohla nastavovat jen základní požadavky. Někde proto lidé při registraci předkládali pas, jinde řidičský průkaz nebo obdobu rodného čísla. Jejich údaje se ověřují v úředních databázích a zájemci o hlasování při registraci přísahají, že občanství mají. Pokud by to nebyla pravda, hrozilo by jim i vězení nebo vyhoštění.
Hlasování cizinců?
Studie, které se problematikou zabývaly, ukázaly, že k hlasování cizinců ve volbách nedochází, a pokud ano, číslo je zanedbatelné. Ze 23,5 milionu odevzdaných hlasů ve volbách v roce 2016 existovalo pouze u 30 případů podezření, že svůj hlas odevzdali cizinci, píše agentura AP.
Trump obnoví svobodu Američanů, shoduje se pětice bratrů z New Hampshire. Radikálních změn se nebojí
Číst článek
Skupiny podporující volební právo varují, že databáze, ze kterých by se občanství mělo ověřovat, jsou často zastaralé. Z voleb by tak byli vyloučeni lidé, kteří americké občanství získali v nedávné době a mají právo volit. Dotknout by se to mohlo milionů Američanů, píše stanice NPR.
Část nařízení se věnuje i sčítání hlasovacích lístků. Výnos poznamenává, že federální zákon jasně určuje den voleb, proto je třeba podniknout právní kroky proti státům, které by sčítaly lístky doručené později. Týkat by se to mělo i lístků doručených poštou.
Trump po úterním podpisu uvedl, že jeho vláda v příštích týdnech podnikne další kroky, které podle něj ochrání a posílí organizaci a správu voleb.
Bez důkazů
Trump v minulosti opakovaně prohlašoval, že výsledek voleb ovlivňují přistěhovalci bez občanství. Hovořil také o volebních podvodech. Žádné důkazy, kterými by svá tvrzení podpořil, ale nikdy nedoložil. Na vliv imigrantů poukazoval už v roce 2016, kdy ve volbách porazil demokratku Hillary Clintonovou.
Sám Trump se podle bývalého poradce ministerstva spravedlnosti Jacka Smithe dopustil „bezprecedentního kriminálního pokusu“ o nerespektování výsledků voleb v roce 2020, kdy ho porazil demokrat Joe Biden.
Kroky, které Trump podnikl, by vedly k jeho obvinění, po jeho inauguraci už však není možné dostat ho před soud, cituje ze Smithova reportu agentura Reuters.