Na ME stolních tenistů budou snad Číňané podle Demka už minulostí
Mistrovství Evropy stolních tenistů v polském Gdaňsku skončí sice teprve zítra, z českého pohledu se dá ale bilancovat už nyní. Češi v Polsku rozhodně nezklamali. K medailím sice bylo daleko, ale dvojice Korbel - Prokopcov porazila například ve čtyřhře německé mistry Evropy Stegera s Baumem 3:0 a atraktivní hrou se prezentovaly i ženy. Především ty přitom částečně doplatily na kontroverzní fenomén stolního tenisu na starém kontinentu - účasti čínských hráček na evropském šampionátu.
Naturalizované Číňanky jsou pro evropské federace stolního tenisu jistě lukrativním zbožím. Samotný evropský šampionát ale degradují, s čímž souhlasí většina zemí, které jimi nedisponují, včetně trenéra české mužské reprezentace Tomáš Demka.
„Někdo si koupí nějakého Číňana, ten dostane pas a bez problémů za ně hraje. Podle mě je to nespravedlivé,“ má jasno o celé věci Demek.
Právě jeho svěřenkyně Dana Hadačová přitom na zmíněný fakt doplatila, když ve třetím kole nestačila na naturalizovanou Lucemburčanku Ni Sia-lian a v sedmé sadě vyrovnaného duelu s ní prohrála 12:14. S jinou Čínankou Lie Ťie, tentokrát v barvách Nizozemska, se zase na šampionátu střetla Renáta Štrbíková.
Dvaadevadesátá hráčka světového žebříčku ale po skvělém výkonu nakonec přes Číňanku prošla do osmifinále, ve kterém ovšem nestačila na maďarskou hvězdu Tóthovou. Přesto nejen čeští reprezentanti už dlouhodobě vyhlíží, kdy se invaze čínských hráček do evropských výběrů stane minulostí.
„Vyšlo takové pravidlo, že kdo se tu nenarodí nebo nežije od svých čtrnácti let, případně někdy reprezentoval jinou zemi, musí deset let čekat, aby mohl v Evropě hrát. Doufám, že teď už čínských hráčů v Evropě tolik nebude, to by bylo jen pozitivní,“ doufá v brzké převedení pravidla, které na svět přišlo už loni, v praxi Tomáš Demek.
Motivaci v tomto ohledu do dalších velkých akcí mají v podobě snazší konkurence i čeští stolní tenisté. A to především ti v mužské kategorii, kde příliv čínských hráčů do evropských reprezentací není tak markantní jako mezi ženami.
„Na mistrovství Evropy jsem měl Širučka, který má osmnáct let a minulý rok byl druhý na mistrovství Evropy juniorů v jednotlivcích. Je to velký talent. Pak jsou tu Tregler nebo Obešlo, to jsou také mladí kluci. Jsem rád, že třeba Širuček to tady viděl, že na sobě musí ještě hodně pracovat, aby se dostal někam dál,“ dává Demek jasně najevo že český stolní tenis mladými nadějemi určitě disponuje.
Korbel ve formě
Ani ty starší ale rozhodně netřeba dopředu odepisovat. Především výkony ve čtyřhře to v Polsku dokumentoval i Petr Korbel, který podle Demka rozhodně ještě neřekl poslední slovo.
„Přemýšlel jsem nad tím zhruba před čtrnácti dny, kdy byl Petr v Rakousku, kde se dostal do druhého kola. Když jsem viděl jeho zápas s Malonzem, říkal jsem si, že hrát může ještě dlouho, byl to neuvěřitelný boj. Jestli bude Petr zdravotně fit, může ještě nějaký ten rok klidně hrát.“
Právě zdraví je ale v případě Korbela tím momentálně největším handicapem. Kvůli problémům s pravým loktem dokonce obětoval na šampionátu svoji účast ve dvouhrách a soustředil se s kolegou Dmitrijem Prokopcovem pouze na čtyřhru. V ní ale nakonec skončili ve třetím kole, když prohráli s ruským párem Pajkov - Livencov 2:3 na sety. Nutno dodat, že s ruským párem složeným z opravdu ruských hráčů.