„Podíleli jsme se na obnově středověké střešní konstrukce nad hlavní chrámovou lodí a chórem,“ popisuje Mattéo. On a a jeho kolegové si pochvalují kvalitní tvrdé dřevo z francouzských lesů.
„Problém je, že tyto umělecké prvky nejsou ve správě technické správy komunikací (TSK), ani ve správě Galerie hlavního města Prahy,“ říká náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil (TOP 09).
Socha v centru Dublinu přitahuje davy turistů. Podle místních na ni turisté však neomaleně sahají, a tak radnice zvažuje co dál. „Nesahejte na ni,“ vzkazuje prozatím.
Nápis Moskva-Praha ve vestibulu metra Anděl nadále budí emoce. Pražští radní prozatím rozhodli o umístění informační tabulky, která vysvětlí, že s přátelstvím mezi oběma městy je to trochu jinak.
„Byl to košatý vynálezce. Po Vsetíně se ve 30. letech proháněl v elektromobilu. Zvali ho do Ameriky, ale on byl svůj, Valach, rodák. Takový náš,“ říká člen spolku Josef Sousedík genius Valašska.
O odstranění sochy informoval zpravodajský portál G1. Stala se opakovaně terčem vandalů a v březnu na mezinárodní den žen před ní protestovalo také množství demonstrantek.
Vězení hrozí třeba také estonskému ministrovi vnitra Läänemetsovi. „Těší mne, že jsem v dobré společnosti, motivuje mě to do další práce,“ reagoval Kolář na informaci o zahájení trestního stíhání.
Ramesse II. je označován za jednoho z nejmocnějších egyptských panovníků. Nastoupil na trůn v roce 1279 před Kristem ve věku 25 let po svém otci Setim I.
Další církevní obřady se odehrály v Museu Pelé v Santosu, přístavním městě, které slavný fotbalový útočník svými výkony a góly proslavil. FC Santos na svou legendu vzpomněl i na stadionu Vila Belmiro.
Do muzea v Českém Těšíně přibyl nový exponát. Jde o sádrový model Slezské orlice. Originál sochy je už od jara na památníku českých obětí sedmidenní války v Orlové.
K závěru spěje na Českolipsku letitý spor o sochu Jana Nepomuckého. Obec Kravaře za minulého režimu barokní plastiku předala městu Nový Bor. Před necelými 20 lety si ji ale potají odvezla zpět.
Pietní akce u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí v Praze na počest vzniku samostatného Československa se účastnili politici i akademici. Večer se předají státní vyznamenání.
„Anamorfní sochařství se mi líbí i z ekologického pohledu. Používám věci, které už na světě jsou, a využívám jejich významů,“ říká autor Patrik Proško o svém způsobu tvorby.
„Nechceme to tady. Ono to mělo pořád nějaké problémy a lidé si na to dlouhou dobu stěžovali. Chceme něco lepšího,“ vysvětlovali lidé, kteří hlasovali proti.
Socha je už v opravě ve slévárně, kde vznikla. Náklady na opravu, včetně dopravy a instalace sochy mohou být 50 až 100 tisíc korun, řekl Roman Jurečko z Nadačního fondu Plzeň sobě.
V bavorském Etsdorfu se rozpadla jezdecká socha Angely Merkelové. Autor díla Wilhelm Koch to podle agentury DPA přičítá nekvalitně provedenému 3D tisku betonové konstrukce.
Plzeňská police řeší neobvyklý případ. Zdejší sochu Hurvínka někdo připravil o hlavu. „Měla být slyšet velká rána a dvacetikilová hlava se pak kutálela po zemi,“ říká o případu policejní mluvčí.
„Je to nadčasové a pro první republiku ikonické dílo. Podle mne je to Škodova nejlepší práce,“ je přesvědčený kurátor výstavy Škodových soch v Hradci Králové.
Databáze nyní čítá 300 uměleckých děl, nichž je známo, že je v poslední době vlastnili ruští občané, na něž se vztahují západní sankce. Jsou v něm i díla Leonarda da Vinciho nebo Andyho Warhola.
Znak na štítu monumentální sochy v Kyjevě bude uložen v Národním ukrajinském muzeu druhé světové války. Pomník byl také nedávno přejmenovaný z Matka vlast na Matka Ukrajina.
Beton je na několika místech popraskaný a třeba z králičího ucha už kus odpadl. Postupně se mění i růžová barva. Po svém si to s králíkem vyřizují i vandalové.