Socha maršála Koněva v pražských Dejvicích byla odstraněna a od roku 2020 dlí v depozitáři. Před několika dny byl zničen pomník Rudoarmějce v Havlíčkových sadech v Teplicích.
„Šovinistickou komunikací nelze zastínit fakt, že Rusko na sochu prostě nemá nárok. Ctít právo hostitelské země je základem slušného chování,“ podotkl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Česko v oficiální reakci na žádost o pomoc s hledáním demontované sochy Moskvě připomnělo, že uvedený památník není válečným hrobem, a ta na něj nemá právní nárok.
Sochu dokončil sochař Tomáš Pavlacký, který se inspiroval původním návrhem. Ten na prvky v okolí sochy vytesal jména obětí, které padly na frontě nebo byly umučeny v koncentračních táborech.
Setkání se slavným dobrodruhem Thorem Heyerdahlem popsal legendární archeolog a strojař Pavel Pavel jako velikou zodpovědnost. „Bylo mi 29 let a uměl jsem špatně anglicky a měl jsem jej řídit,“ řekl.
Socha Tomáše Garrigua Masaryka v Bystřici nad Pernštejnem byla třikrát odstraněná z politických důvodů. Stěhování ale přežila a ještě získala sádrové dvojče v místním gymnáziu.
„To je tělo s hlavou, tu teďka stavíme na základ, přivaříme perutě, aby to tělo narostlo do finální velikosti a potom ve čtvrtek přijde hlavní zdvih, kdy zvedneme tělo,“ popisuje autor sochy.
Vozmistryně byla poslední roky skrytá v prostorách královopolského nádraží, které teď železničáři přestavují. Ještě před jeho demolicí se ale Správa železnic ozvala Muzeu města Brna.
Sklářského mistra Pečinka nepodarky nemrzí. „Vypadá to jako chyba častokrát, ale ta chyba po čase ukáže nový směr. Takže jsem strašně moc věcí zkazil, abych se něco naučil,“ líčí Jiří Pačinek.
„Podíleli jsme se na obnově středověké střešní konstrukce nad hlavní chrámovou lodí a chórem,“ popisuje Mattéo. On a a jeho kolegové si pochvalují kvalitní tvrdé dřevo z francouzských lesů.
„Problém je, že tyto umělecké prvky nejsou ve správě technické správy komunikací (TSK), ani ve správě Galerie hlavního města Prahy,“ říká náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil (TOP 09).
Socha v centru Dublinu přitahuje davy turistů. Podle místních na ni turisté však neomaleně sahají, a tak radnice zvažuje co dál. „Nesahejte na ni,“ vzkazuje prozatím.
Nápis Moskva-Praha ve vestibulu metra Anděl nadále budí emoce. Pražští radní prozatím rozhodli o umístění informační tabulky, která vysvětlí, že s přátelstvím mezi oběma městy je to trochu jinak.
„Byl to košatý vynálezce. Po Vsetíně se ve 30. letech proháněl v elektromobilu. Zvali ho do Ameriky, ale on byl svůj, Valach, rodák. Takový náš,“ říká člen spolku Josef Sousedík genius Valašska.
O odstranění sochy informoval zpravodajský portál G1. Stala se opakovaně terčem vandalů a v březnu na mezinárodní den žen před ní protestovalo také množství demonstrantek.
Vězení hrozí třeba také estonskému ministrovi vnitra Läänemetsovi. „Těší mne, že jsem v dobré společnosti, motivuje mě to do další práce,“ reagoval Kolář na informaci o zahájení trestního stíhání.
Ramesse II. je označován za jednoho z nejmocnějších egyptských panovníků. Nastoupil na trůn v roce 1279 před Kristem ve věku 25 let po svém otci Setim I.
Další církevní obřady se odehrály v Museu Pelé v Santosu, přístavním městě, které slavný fotbalový útočník svými výkony a góly proslavil. FC Santos na svou legendu vzpomněl i na stadionu Vila Belmiro.
Do muzea v Českém Těšíně přibyl nový exponát. Jde o sádrový model Slezské orlice. Originál sochy je už od jara na památníku českých obětí sedmidenní války v Orlové.
K závěru spěje na Českolipsku letitý spor o sochu Jana Nepomuckého. Obec Kravaře za minulého režimu barokní plastiku předala městu Nový Bor. Před necelými 20 lety si ji ale potají odvezla zpět.
Pietní akce u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí v Praze na počest vzniku samostatného Československa se účastnili politici i akademici. Večer se předají státní vyznamenání.