Archeologický objev z jihlavského náměstí bude soutěžit o celorepublikovou cenu památkářů
Nečekaný a skoro náhodný objev může archeologům z Jihlavska přinést památkářskou cenu Patrimonium pro futuro. V restaurovaném domu na Masarykově náměstí našli vybavení královské mincovny ze 13. století.
Konkrétně šlo o razidlo opatřené trnem, olověnou kovadlina a formu k odlévání stříbrných prutů. „Tady ten drobeček je šest a půl kila čistého olova, a to je kovadlina, tady mžete vidět ty drážky keramického vytáčení na kruhu, otisky prstů,“ ukazuje archeolog Šimon Kochman.
Vybavení královské mincovny našel před více než rokem náhodou. “Já už jsem to přenechal stavbě, ale druhý den jsem se tam ještě nacházel a měl jsem nějaké vnitřní puzení, že bych se tam šel podívat, ještě tam stáli dělníci, a nebylo to zasypané.
Tak jsem se jich zeptal, jestli se tam ještě můžu podívat a oni řekli, že ano, a stal se tenhle objev,“ usmívá se archeolog.
Z výsledků počítačové tomografie se archeologům podařilo na razidle dešifrovat obraz dvou lvů se dvěma písmeny.
Tenký plíšek z dob Přemyslovců podle detailního posouzení patřil králi Přemyslu Otakarovi II. a je datovaný do 70. let 13. století. Což ho, podle Šimona Kochmana, řadí mezi nejvzácnější archeologické nálezy.