Heydrichovu rakev převezli před 80 lety z nemocnice na Hrad. Poslechněte si rekonstrukci událostí

Převoz rakve s ostatky zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a další zatýkání gestapa. Tak vypadal 5. červen 1942 v protektorátu Čechy a Morava.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůz Reinharda Heydricha po atentátu

Vůz Reinharda Heydricha po atentátu | Zdroj: Archiv Eduarda Stehlíka

„Jeho rakev, zmizela nám z očí a nikdy snad ji už neuvidíme. Cítíme v této chvíli velikost okamžiku, velikost člověka, kterého zhodnotí historie a lidé povolaní,“ zaznívá z rozhlasové reportáže v den, kdy byla převezena rakev s ostatky zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Audiodeník: Dnes před 80ti lety

Před půlnocí odváží příslušníci SS rakev s tělem protektora z nemocnice na Bulovce na Pražský hrad. Odtud bude převezena do Berlína ke státnímu pohřbu. Tak vypadal 5. červen 1942 v protektorátu Čechy a Morava.

„Češi si dávají hodně práce, aby na nás dobře zapůsobili. Vydávají prohlášení za prohlášením, zasílají zmáčené soustrastné telegramy, shromažďují se na náměstích ve velkých městech a bouří a demonstrují proti Benešovi a Anglii. Člověk je v Čechách hluboce vyděšen,“ zapíše si 5. června 1942 říšský ministr propagandy Josef Gobles. Zároveň si poznamená, že nacisté budou teror v protektorátu stupňovat.

Perzekuce duchovenstva

1:55

Před 80 lety Heydrich podlehl zraněním. ‚Většina národa atentát schvaluje,‘ napsal výsadek Silver A

Číst článek

„Očekávány jsou nejtěžší represálie, které totiž také nejméně proti duchovním podněcovatelům atentátu na sebe nenechají dlouho čekat. Dalík udělá veškerou práci, pochází z dobré školy.“

Ještě ten den zatýká gestapo v Plzni kněze Josefa Jílka, který odbojářům vydával falešné křestní listy. Zadržen je také odbojář, kněz a šlechtic Antonín Bořek Dohalský.

Ve strachu, že si pro něj nacisté také přijdou, se básník a autor sbírky Ladění František Halas uchýlí do sanatoria v Tišnově. Den před zatčením ho zachrání tamní primář, který zfalšuje lékařskou zprávu a napíše, že Halas je smrtelně nemocný.

Lucie Korcová, hyh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme