Heydrichovu rakev převezli před 80 lety z nemocnice na Hrad. Poslechněte si rekonstrukci událostí
Převoz rakve s ostatky zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a další zatýkání gestapa. Tak vypadal 5. červen 1942 v protektorátu Čechy a Morava.
„Jeho rakev, zmizela nám z očí a nikdy snad ji už neuvidíme. Cítíme v této chvíli velikost okamžiku, velikost člověka, kterého zhodnotí historie a lidé povolaní,“ zaznívá z rozhlasové reportáže v den, kdy byla převezena rakev s ostatky zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Před půlnocí odváží příslušníci SS rakev s tělem protektora z nemocnice na Bulovce na Pražský hrad. Odtud bude převezena do Berlína ke státnímu pohřbu. Tak vypadal 5. červen 1942 v protektorátu Čechy a Morava.
„Češi si dávají hodně práce, aby na nás dobře zapůsobili. Vydávají prohlášení za prohlášením, zasílají zmáčené soustrastné telegramy, shromažďují se na náměstích ve velkých městech a bouří a demonstrují proti Benešovi a Anglii. Člověk je v Čechách hluboce vyděšen,“ zapíše si 5. června 1942 říšský ministr propagandy Josef Gobles. Zároveň si poznamená, že nacisté budou teror v protektorátu stupňovat.
Perzekuce duchovenstva
Před 80 lety Heydrich podlehl zraněním. ‚Většina národa atentát schvaluje,‘ napsal výsadek Silver A
Číst článek
„Očekávány jsou nejtěžší represálie, které totiž také nejméně proti duchovním podněcovatelům atentátu na sebe nenechají dlouho čekat. Dalík udělá veškerou práci, pochází z dobré školy.“
Ještě ten den zatýká gestapo v Plzni kněze Josefa Jílka, který odbojářům vydával falešné křestní listy. Zadržen je také odbojář, kněz a šlechtic Antonín Bořek Dohalský.
Ve strachu, že si pro něj nacisté také přijdou, se básník a autor sbírky Ladění František Halas uchýlí do sanatoria v Tišnově. Den před zatčením ho zachrání tamní primář, který zfalšuje lékařskou zprávu a napíše, že Halas je smrtelně nemocný.