Mezinárodní den uprchlíků: před 20 lety Česká republika přijala více než 1000 kosovských Albánců

Na 20. června připadá Mezinárodní den uprchlíků. Archiv Českého rozhlasu připomíná, jak k nám před 20 lety přišli uprchlíci z Kosova. Po zahájení náletů NATO na Jugoslávii v březnu 1999 začala masová migrace kosovských Albánců. Více než 1000 jich našlo útočiště také v České republice.

Archiv Českého rozhlasu Praha/Stráž pod Ralskem Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V důsledku kosovské krize, která v březnu 1999 vyvrcholila bombardováním Jugoslávie leteckými silami států NATO, začalo do zahraničí odcházet stále více kosovských Albánců. V květnu 1999 jejich počet podle agentury UNICEF přesáhl 600 000. Mířili především do Makedonie a Albánie, přijímaly je však také jiné evropské země.

Bombardování Jugoslávie nepřispělo ke stabilitě Balkánu

Číst článek

U nás dočasné útočiště našlo přibližně 1100 lidí – většinu z nich přepravila do České republiky armádní letadla.

Uprchlíci žili v humanitárních střediscích ve Vidnavě na Jesenicku, v Hněvotíně (okres Olomouc) a v uprchlických táborech ve Stráži pod Ralskem (okres Liberec), v Havířově na Karvinsku a ve Vyšních Lhotách (okres Frýdek- Místek).

Reportáž z 20. dubna 1999 pochází právě ze Stráže pod Ralskem. V tomto městě se zhruba čtyřmi tisíci obyvateli v roce 1992 přechodně žili bosenští muslimové, roku 1994 pak rodiny z ukrajinského Černobylu.

Na jaře 1999 tam našlo útočiště 119 kosovských Albánců. Podle médií, která věnovala přijímání uprchlíků z Kosova velkou pozornost, k žádným zvláštním obtížím nedocházelo. Většina Albánců, kteří u nás pobývali, se do poloviny září 1999 vrátila zpět do Kosova.

Miroslav Tomek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme