Přesně před čtvrt stoletím začal vysílat Český rozhlas - Rádio Svobodná Evropa

Často bývala jediným zdrojem objektivních informací. Dlouhá léta sídlila v Mnichově, odkud vysílala do Československa. Pak se přestěhovala do Prahy. Řeč je o stanici Svobodná Evropa, která vznikla z iniciativy americké vlády s cílem šířit zprávy do nesvobodných režimů ve střední a východní Evropě. V úterý je to přesně 25 let, co se původní česká redakce Rádia Svobodná Evropa připojila k Českému rozhlasu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technické zázemí

V roce 1995 se na Českém rozhlasu 6 vysílaly pořady, které posluchači znali ještě z Mnichova - například Kompas, Panorama, Hlasy a Ohlasy nebo Víra a svět. | Foto: Josef Rakušan | Zdroj: Český rozhlas

„Já jsem moderoval ten první den právě. Původně to měl dělat Marin Šulc s panem Pecháčkem, ale bylo tolik různých slavností okolo a přijímaly se návštěvy. Takže na to vlastně nezbyl čas a já jsem de facto zaskakoval,“ popisuje komentátor Českého rozhlasu Plus Ondřej Konrád, který pro Svobodnou Evropu pracoval i v Mnichově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o stanici Svobodná Evropa

Stejně tak jako komentátor Radko Kubičko, který do Německa odcestoval krátce po studiích. Po pádu železné opony se vrátil do Prahy. Zatímco česká redakce Svobodné Evropy našla své nové místo v Českém rozhlase a na jeho šestém kanálu, jejich zahraniční kolegové z Mnichova se přesunuli na adresu Vinohradská 1 - tedy do budovy bývalého federálního shromáždění.

„Samozřejmě vznikla zase užší spolupráce. Chodilo se tam i na porady, protože to bylo kousek. Dokonce jsme viděli lidi, kteří přicházejí do budovy bývalého federálního shromáždění, protože jsme měli okna do Vinohradské,“ říká komentátor Kubičko.

Události a názory

V roce 1995 se na Českém rozhlasu 6 vysílaly pořady, které posluchači znali ještě z Mnichova, například Kompas, Panorama, Hlasy a Ohlasy nebo Víra a svět. Jednou z vlajkových lodí byl pořad Události a Názory, který se dodnes vysílá na Českém rozhlasu Plus pod názvem Názory a Argumenty. 

„To byla padesátiminutovka, která se vysílala asi třikrát nebo čtyřikrát v reprízách. Vysílala se i ráno, takže to byl důležitý pořad,“ přibližuje Radko Kubičko.

2:21

Ostravští historici našli dlouho ztracené dokumenty ze srpnové okupace. Součástí jsou i zvukové nahrávky

Číst článek

Myšlenku na přestěhování Svobodné Evropy z Mnichova do Prahy měl jako první novinář Pavel Plecháček. Právě on ji vnuknul prezidentovi Václavu Havlovi, který o ní jednal s americkými politiky. Rádio dostalo k nájmu prostory budovy bývalého Fedederálního shromáždění za symbolickou jednu korunu. V roce 1994, tedy rok před zahájením vysílání, přiletěl do hlavního města tehdejší americký prezident Bill Clinton. Od Havla dostal saxofon, na který zahrál v klubu Reduta. Český prezident ho doprovázel na rumbakoulích.

„Svobodná Evropa byl největší institucí, která vysílala vlastně celý den a měla nejvíce spolupracovníků. Tudíž byla jakási nejdůkladnější,“ popsal v roce 2004 Václav Havel. Rádio Svobodná Evropa bylo v budově bývalého federálního shromáždění do roku 2009.

Klíčovou roli pro přesun stanice z centra Prahy měly newyorské teroristické útoky. Američané po nich hledali bezpečnější budovu. Nakonec se Rádio Svobodná Evropa přestěhovalo do speciální budovy s vysokým stupněm zabezpečení na pražském Hagiboru. Vysílá odtamtud do 23 zemí v 27 jazycích.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme