Vyrostli v komunistických rodinách a sami sloužili režimu. Jsou dosud nebezpeční pro demokracii?

Druhý díl nepravidelného cyklu Století příběhů věnují Adam Drda a Mikuláš Kroupa ideovým spolupracovníkům komunistických tajných služeb, důstojníkům Státní bezpečnosti (StB) a členům tzv. nomenklatury. Cyklus vzniká ve spolupráci Českého Rozhlasu a Paměti národa a v tomto díle se dotýká i důležitých postav současného politického života, jako jsou předseda hnutí ANO Andrej Babiš a prezident Petr Pavel.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát s fotografií ze spisu Andreje Babiše jako agenta StB

Plakát s fotografií ze spisu Andreje Babiše jako agenta StB | Foto: Adolf Horsinka | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Andrej Babiš se už více než deset let soudí – a tvrdí, že ho úřady neoprávněně registrovaly jako agenta StB.

Přehrát

00:00 / 00:00

Životní peripetie lidí, kteří spolupracovali s komunistickým režimem, vypráví cyklus Století příběhů

Prohrál u civilních soudů a letos v únoru zamítl jeho stížnost i slovenský ústavní soud. Autoři se ptají: Jsou lidé, kteří ochotně sloužili komunistickému režimu, stále nebezpeční pro demokracii?

První díl Století příběhů byl o lidech, které StB zlomila ke spolupráci. Většinou zneužila jejich strach o sebe a blízké, jako třeba v případě agenta Petra (nepřál si zveřejnit své příjmení) nebo historika Václava Štěpána, který si musel vybrat mezi konfidentstvím a vězením.

Tento druhý díl patří těm, kteří s totalitním režimem a jeho tajnou policií spolupracovali z přesvědčení. Nebylo je potřeba vydírat, protože více či méně ochotně souhlasili.

Vyrůstali v komunistických rodinách a od dětství byli vedeni k loajalitě. V jejich světě bývala spolupráce s vojenskými či policejními tajnými službami nejen přijatelná, ale často samozřejmá a žádoucí pro kariéru.

Pavel vs. Babiš

Podcast Století příběhů se dotýká i dalších důležitých postav současného politického života. Prezident Petr Pavel byl před listopadem 1989 nejen vojákem z povolání, ale také členem a funkcionářem KSČ, který se připravoval na dráhu vojenského rozvědčíka.

Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Babiš byl rovněž za tzv. normalizace straník, podle archivní dokumentace spolupracoval několik let s StB, a to pod krycím jménem Bureš.

Oba vyrostli v prorežimních komunistických rodinách a usilovali o kariéru, ve které nedělali jen nějaké formální ústupky, ale patřili k lidem, kteří komunistický režim tvořili, byť každý v jiné oblasti.

25:52

‚Je mi to opravdu líto‘ od příslušníků StB takřka neuslyšíte. Hájí se, že byli profesionálové

Číst článek

Petr Pavel stoupal v armádní hierarchii a navazoval na svého otce, plukovníka Josefa Pavla (od roku 1964 působil jako agent vojenské kontrarozvědky).

Také Andrej Babiš kráčel ve šlépějích svého otce Štefana: vystudoval ekonomii, vstoupil do KSČ a pracoval v podniku zahraničního obchodu. Oba – Pavel i Babiš – hned po revoluci z KSČ odešli.

Rozdíl mezi současným Petrem Pavlem a Andrejem Babišem je nasnadě.

„I když necháme stranou míru politického populismu, je zjevné, že Petr Pavel jako politik ctí psaná i nepsaná demokratická pravidla. Zatímco Andrej Babiš koncentroval v minulých letech tak obrovskou ekonomickou, mediální a politickou moc, že to žádná demokracie nemůže bez úhony přežít a jiní politici tomu mohou jen velice obtížně konkurovat,“ shodují se Mikuláš Kroupa a Adam Drda.  

V podcastu, ve kterém zazní i názory badatele Radka Schovánka z ÚSTR, autoři podrobněji rozebírají především příběh Andreje Babiše – a věnují se také kariéře důstojníka StB Jaromíra Ulče (1950–2016). Petru Pavlovi a významu Československé lidové armády v komunistickém režimu bude patřit některý z příštích dílů Století příběhů.

Mikuláš Kroupa, Adam Drda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme