Byznys s vypalováním Amazonie: za tisíc hektarů půdy se podle vyšetřovatelů platí 5,6 milionu korun
Vypalování lesa v Amazonii za účelem získání zemědělské půdy je výnosným obchodem organizovaného zločinu, za tisíc hektarů se na černém trhu platí asi milion brazilských realů (zhruba 5,6 milionu korun). Vyplývá to z vyšetřování brazilské prokuratury, o němž informoval španělský deník El País.
„Máme podezření na organizované akce,“ uvedla brazilská generální prokurátorka Raquel Dodgeová. Začátkem týdne se sešla s prokurátory států brazilské federace, na jejich území leží amazonský deštný prales. Cílem vyšetřování je zjistit, jaké organizované skupiny stojí za částí požárů v Amazonii.
Požáry afrických lesů jsou mnohonásobně větší než ty v Brazílii, přesto je jim věnována menší pozornost
Číst článek
Činnost organizovaných skupin potvrdil i prokurátor Joel Bogo. „Ano, jsou to členové organizovaných skupin, které provádějí ilegální odlesňování velkých rozměrů,“ uvedl prokurátor z města Rio Branco, metropole brazilského státu Acre.
Den ohně
Acre leží na jihu brazilské Amazonie u hranic s Bolívií a Peru. Také Bolívie se nyní potýká s rozsáhlými lesními požáry, nejen ve své části amazonského pralesa. Bogo je členem zvláštního týmu vytvořeného brazilskou prokuraturou už před rokem, uvedl El País.
Vyšetřovací tým se nyní zabývá i kauzou takzvaného „Dne ohně“. O ní informoval začátkem měsíce regionální deník a televize Globo. Podle jejich zjištění se skupina nejméně 70 zemědělců a ilegálních obchodníků s odlesněnou půdou přes komunikační aplikaci WhatsApp domluvila, že 10. srpna vypálí les v okolí dálnice BR-163.
Budoucnost deštných pralesů? Bolsonaro nechce, aby svět strkal do Amazonie nos, říká novinář Koubek
Číst článek
Uspořádáním Dne ohně chtěla skupina oslavit to, že došlo k omezení kontrol prováděných brazilským ústavem pro životní prostředí a zároveň vyjádřit podporu prezidentovi Jairu Bolsonarovi.
Kritika Bolsonara
Podle deníku El País se prokurátor státu Pará o této události dozvěděl předem, a proto varoval ochranáře životního prostředí. Ústav pro životní prostředí odpověděl, že s tím nemůže nic dělat.
Po odvysílání reportáže televize Globo o Dni ohně nařídil prezident Bolsonaro federální policii, aby kauzu vyšetřila.
Krajně pravicový prezident Bolsonaro, který je v úřadu od letošního ledna, dlouhodobě čelí kritice, že zlehčuje varování ekologů před odlesňování Amazonie a upřednostňuje ekonomické zájmy před ekologickými.
Bolsonaro též opakovaně a bez důkazů kritizoval činnost ústavu pro životní prostředí, který označil za překážku ekonomického rozvoje a jemuž vláda letos snížila finance ze státního rozpočtu.