Netopýři se snadno dostanou do domů či bytů. Do místnosti většinou nejprve nalétnou průzkumníci. Ti prověří, zda je na místě klid, a následně tam zamíří i zbytek hejna.
Ředitelství silnic a dálnic nechává sítě instalovat na rozestavěnou úsek Starým Městem na Uherskohradišťsku a Moravským Pískem na Hodonínsku. Sítě budou umístěné na třech úsecích v délce 700 metrů.
Pozorování nizozemského penzisty umožnilo týmu evropských výzkumníků dospět k závěru, že dotyčný druh netopýra používá orgán jako jakési prodloužené „kopulativní rameno“.
„K invazím dochází v dobu, kdy se rozpadají reprodukční kolonie a invazní skupiny často tvoří nezkušená mláďata. Je tam obvykle minimum dospělých víceletých jedinců,“ říká Tomáš Bartonička.
„Jednalo se o invazi hvízdalů do Krajské nemocnice Liberec, obsadili chodbu infekčního a kožního oddělení. Odchytila jsem jich 408, což je největší počet v rámci jedné invaze,“ uvedla Hancvenclová.
„A je to asi proto, že netopýři žijí mimo zemský povrch. My jsme zemští a oni létají. Létají asi 64 miliónů let a od té doby se v podstatě tyto dva světy nekřížily.“
U překvapení v podobě 120 netopýrů museli trochu improvizovat. „Narychlo jsme udělali papírové krabice s větracími otvory. Vybavili jsme je také kůrami a dalším materiálem," říká zooložka.
Přibližně 30 procent potravin, které se dostanou na náš stůl, tam jsou díky včelám, motýlům a netopýrům. Ty právě nejvíce ohrožuje klimatická krize a s ní spojené rostoucí teploty.
Letošní rok byl vyhlášen rokem netopýrů. Ochránci zejména prosí veřejnost, aby netopýry nerušili v jejich zimovištích a během zimních měsíců se vyvarovali vstupu do podzemních prostor.
Pražská záchranná stanice vypustila ve čtvrtek do Stromovky několik netopýrů. Podívejte se na fotografie. Každoročně přijme do své péče 100 až 200 jedinců.
Dánský epidemiolog Peter Ben Embarek ale zároveň v dokumentu dánské televize TV2 dodal, že WHO během svého vyšetřování pro tuto hypotézu nenašla přímé důkazy.
Novým koronavirem se po celém světě infikovalo víc než 600 tisíc lidí. Není proto divu, že pro řadu vědců se stal tématem číslo jedna. Snaží se vyrobit lék i zjistit, jak se přenesl na člověka.
Hospodářské noviny informují o rostoucím zájmu o profesi zdravotní sestry. Lidové noviny píšou, že v Česku žije asi padesát tisíc netopýrů a jejich počty v posledních letech rostou.
Městské úřady ale nemohou nařídit vybíjení kaloňů, protože ti jsou chráněni. Bez bližšího upřesnění proto jen oznámily, že se pokoušejí „přesvědčit“ netopýry, aby se vrátili do původního prostředí.
Po deseti letech čeští veterináři znovu potvrdili nález vztekliny u netopýra. Ve středu toto onemocnění zjistili u zvířete, které našli v pražských Riegerových sadech. Naposledy u nás byla netopýrovi diagnostikována vzteklina v květnu roku 2005.
Němečtí vědci zřejmě rozluštili záhadu kolem dosud největší epidemie eboly, která si už vyžádala téměř 8 tisíc lidských životů. První člověk, který zemřel na krvácivou horečku, se podle nich nakazil kontaktem s netopýry. O výsledcích informují v odborném časopise Embo Molecular Medicine.
Vzácného netopýra Saviova objevili ochránci v centru Prahy. V Česku byl jeho výskyt zatím doložen pouze na jihu Moravy, v Čechách dosud pozorován nebyl. Netopýr zalétl v prosinci do jedné z kanceláří poblíž Vltavy. Byl vyhublý, ochránci ho proto museli dokrmit. Že se jedná o vzácného netopýra, ochranáři zjistili ve středu.
Vyrobit si svého netopýra, pohladit toho opravdového a jednoho vypustit do volné přírody, to vše bylo náplní netopýří noci ve Vlašimi. Kromě toho se návštěvníci dozvěděli i největší zajímavosti ze života netopýrů. Například to, že se dožívají i 40 let a že jeden netopýr sní za den i 2 a půl tisíce komárů. Do vlasů se také nezaplétají a ani krev lidem nesají.
Zateplování fasád znamená vážné nebezpečí pro chráněné netopýry. Živočichové se s oblibou stahují do panelových domů nebo bytovek, kde si hledají nové úkryty. Takovou možnost ale často dělníci při zateplování podcení.
Každý rok koncem srpna svým způsobem vrcholí kampaň ochránců přírody na pomoc ohroženému druhu, který je pořád opředen spoustou mýtů. Dnes se v rámci Mezinárodní noci pro netopýry konají osvětové a jiné akce také na řadě míst České republiky.
Na 39 místech v České republice můžete ode dneška až do září poznat noční život netopýrů. V rámci Mezinárodní noci pro netopýry Česká společnost pro ochranu netopýrů společně s dalšími spolky odhalí největší tajemství těchto mýty opředených savců. Díky speciálním přístrojům si můžete poslechnout, jak funguje jejich echolokace.
V paledové jeskyni na Bezdězu se slétávají netopýři, které na jaře zkoumají specialisté - takzvaní chiropterologové. Zajímá je nejen velikost, hmotnost, ale i jejich řeč. Analyzují ji pomocí ultrazvukového detektoru.
Ochranáři přírody budou dnes v Jeseníkách sčítat netopýry. O víkendu navštíví dvě nejvýznamnější zimoviště letounů - chystají se do podzemí nazvaném Franz-Franz u Nové Vsi a Javorového vrchu u Malé Morávky. Obě důlní štoly se řadí mezi evropsky významné lokality.