Levnější, efektivnější, dostupnější. Vědci objevili novou protilátku proti uštknutí kobrou

Hadí uštknutí patří podle nového výzkumu mezi nejsmrtelnější ze zanedbávaných tropických nemocí a má často největší dopad na venkovské komunity. Studie ale přichází s nadějí. Vědci totiž objevili lék proti kousnutí kobrou.

Sydney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kobra, ilustrační snímek

WHO označila hadí uštknutí za prioritu ve svém programu boje proti zanedbávaným tropickým nemocem | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Hadi ročně usmrtí tisíce lidí po celém světě a dalších přibližně 100 000 otrávených utrpí odumření tělesných tkání a buněk, které může vést až k amputaci, píše server Independent.

Vědci v USA chtějí oživit zvířata. ‚Víme, že obnovíme tasmánského tygra i mamuta,‘ tvrdí ředitel firmy

Číst článek

Uštknutí kobrou se obvykle léčí pomocí protijedu podávaného nitrožilně, což znamená, že se lék dostane do krevního oběhu, nikoli do tkáně. Tento postup ale nezabírá v případě nekrózy, nevratného odumření tělesné tkáně, které může vést k amputaci nebo ztrátě funkce končetiny.

Vědci ale nyní zjistili, že jako protilátku lze použít běžné léky na ředění krve, jako je heparin. Hlavní autorka studie Tian Du z University of Sydney uvedla, že pokud budou pokusy na lidech úspěšné, bude možné heparin – lék, který se může dostat přímo do infikované tkáně – používat na místě, nejspíše v kombinaci s dalšími léky, napsal britský server The Guardian.

Vědci vrací život do zanedbaných mokřadů na jihu Moravy. ‚Vodní plocha je pro zvířata oáza,‘ říkají

Číst článek

Mohlo by tak jít o levný protijed, čímž by se výrazně snížil počet následků způsobených uštknutím. I když podle autorky studie v této fázi není jasné, jak moc heparin sníží poškození tkáně, Tian doufá, že se sníží o 50 až 100 procent v závislosti na dávce a rychlosti podání léku.

Světová zdravotnická organizace (WHO) označila hadí uštknutí za prioritu ve svém programu boje proti zanedbávaným tropickým nemocem a oznámila svůj cíl snížit do roku 2030 počet úmrtí a zdravotních postižení způsobených hadím uštknutím na polovinu.

Anna Beljo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme