Kameraman natočil poslední minuty medvěda umírajícího hladem, upozorňuje tím na globální oteplování

Kdysi majestátní zvíře vyhladovělé až na kost kráčí po suché zemi, padá na nohy, které ho už nedokáží udržet a zase se pomalu zvedá. Na druhé straně kamery je kanadský fotograf, který pláče. Paul Nicklen zveřejnil srdcervoucí záběry, aby upozornil na důsledky globálního oteplování.

Video Ottawa Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lední medvěd umírající od hladu na záběrech Paula Nicklena

Lední medvěd umírající od hladu na záběrech Paula Nicklena | Foto: Paul Nicklen | Zdroj: Fotobanka Profimedia/ SEALEGACY / CATERS NEWS

„Stáli jsme tam a brečeli, natáčeli jsme a po tvářích nám tekly slzy,“ citoval magazín National Geographic kanadského fotografa. Ten zveřejnil záběry ledního medvěda, který na suché zemi nedokáže najít nic k jídlu. Chce tak mimo jiné upozornit na to, jak vypadají důsledky klimatických změn v praxi. „Vědci říkají, že medvědi vymírají. Chci, aby si lidé uvědomili, jak to vypadá.“

Nicklen přiznal, že ho napadlo, zda by neměl zasáhnout. „Nechodím ale běžně s uspávací puškou nebo 200 kilogramy tuleního masa,“ řekl. Dodal, že i kdyby medvědovi pomohl, bez stabilního zdroje jídla by jenom prodloužil jeho utrpení. V Kanadě je zároveň krmení ledních medvědů zakázáno. Video podle svých slov natočil proto, aby smrt zvířete nebyla zbytečná.

Zkušený fotograf během svého života viděl přibližně 3000 medvědů, tohle byl podle něj ale jeden z nejvíce skličujících pohledů, jaké se mu kdy naskytly.

Podle National Geographic jsou lední medvědi často první zvířata, kteří cítí důsledky globálního oteplování. Tuleně totiž loví na ledu a během léta často hladoví, když musí čekat, až arktický led v zimě znovu zamrzne.

Už v roce 2002 organizace World Wildlife Fund informovala, že lední medvědi se z tajících ledů stěhují na suchou zem dřív než v předchozích sezónách a prodlužují tak dobu, kdy jsou bez jídla. Většina medvědů, které organizace tehdy sledovala, na konci léta vykazovala známky hladovění. Podle National Geographic je stav oblastí, ve kterých medvědi žijí, nyní ještě horší.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme