Jihomoravští zelináři opouštějí pěstování okurek nakládaček, podle Agrární komory pro ně nemají odbyt
Zájem o pěstování okurek nakládaček v Česku upadá. Zatímco ještě před dvaceti lety je zemědělci sklízeli z více než 600 hektarů polí, teď zaujímají plochu méně než poloviční. „Pokud tady nebude český zpracovatel, tak je minimální šance pro udržení oboru. Není problém to vypěstovat, ale prodat,“ říká viceprezident Agrární komory Václav Hlaváček.
Pěstitelé pro zeleninu nemají odbyt, zaměřují se proto na jiné plodiny.
Jihomoravští zelináři opouštějí pěstování okurek nakladaček, podle Agrární komory pro ně nemají odbyt. Zatímco ještě před dvaceti lety je zemědělci sklízeli z víc než 600 hektarů polí, teď zaujímají plochu méně než poloviční
„Pokud tady nebude český zpracovatel, tak je minimální šance pro udržení oboru. Není problém to vypěstovat, ale prodat – ať už formou přímého prodeje nebo formou zpracovaného produktu s přidanou hodnotou,“ říká viceprezident Agrární komory Václav Hlaváček.
‚Máme stromy, ale ne meruňky.‘ Úroda je letos pětinová a nedařilo se ani ovocnářům v zahraničí
Číst článek
Konzervárna Pika Bzenec, která vyrábí například znojemské sterilované okurky, se na konci roku uzavře. O práci přijde asi 200 lidí.
Její vlastník, norská společnost Orkla foods, krok hájí ztrátovostí provozu. Podle Agrární komory byl závod jedním z posledních, který alespoň z části vykupoval tuzemskou zeleninu. Zemědělci tak s pěstováním nakládaček pomalu končí.
Podle mluvčího koncernu Orkla Martina Frýdla firma okurky pod značkou Znojmia dodávat na trh nepřestane. Dodrží původní recepturu, ale vyrábět je bude jinde. Vykupovat zeleninu plánuje ve střední a západní Evropě.