Osli nejsou hloupá zvířata. Máme o nich stereotypní představy, jsou stejní jako koně, ukazují výzkumy
Osli nemají zrovna dobrou pověst. Většina lidí je přesvědčena, že se jedná o tvrdohlavé a hloupé zvíře. Vědecké studie ale ukazují, že osli jsou na tom z hlediska inteligence, učení a paměti stejně jako koně.
Lidé využívají osly od pradávna k práci, popisuje článek na webu Science. Využívali se třeba k budování egyptských pyramid, nebo Velké čínské zdi. Osli museli na rozdíl od koňů přežít velmi nehostinné podmínky. Žili totiž původně v polopouštních horách, kde bylo méně živin. I kvůli tomu na rozdíl od koňů žijí víc samotářsky, informuje El Pais.
Ruským vojákům na frontě pomáhají oslíci. Armáda má problém se zásobováním
Číst článek
Síla a vytrvalost, kterou si vypěstovali, z nich dělala ideální pracanty a nosiče. Zatímco koně nosili krále a válečné hrdiny, nebo třeba doprovázeli dámy na procházkách, osli pracovali na poli s rolníky. Koně se stali symbolem ducha, svobody a odvahy; osli symboly podřízení, práce a otroctví.
V současnosti z 50 milionu oslů na světě žije většina v rozvojových zemích. V subsaharské Africe, severní Indii a tropické Latinské Americe populace oslů v posledních třech desetiletích vzrostla, zatímco v oblasti Středomoří a v Číně počet oslů prudce klesl.
Vnímání oslů se může změnit díky vědě. V posledních letech došlo k revoluci ve studiu zvířecí mysli. Zajímavé je, že osli byli studováni mnohem méně, než koně. Výzkumy, které existují, ale ukazují, že nejsou v žádném ohledu méně inteligentní.