Krása může být pro ptáky přítěž. Pěvcům, kteří mají výrazné či unikátní zbarvení, častěji hrozí vyhynutí
Barevným ptákům častěji hrozí vyhynutí, zjistili vědci. Častěji se s nimi také obchoduje, uvádí studie, která to pozorovala na téměř 500 ptácích převážně tropických druhů. „Lidem se líbí barevní ptáci, kteří hezky zpívají, a ti jsou pak ohroženi lovem více než ti, které Angličané nazývají univerzálním hnědým ptákem,“ shrnuje ornitolog a ekolog Ondřej Sedláček. Z nenápadných ptáků je ohrožen například slavík kvůli kráse zpěvu.
V tropech žije totiž značná část druhů ptáků s pestrými barvami. Řada obyvatel tropů má ptáky doma, obvykle jsou také barevní. „Afričané pořád na vesnicích využívají bush meat, jakýkoliv zdroj lesa k obživě,“ vysvětluje David Hořák z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Co dělají ptáci, když nejsou doma? Poslechněte si celou Laboratoř Martiny Maškové
Řada ptáků se stává obětí pytláků a pašeráků. Například papoušek žako se ve velkém exportuje z Afriky do Evropy či Ameriky.
„Papoušek nezpívá ani není moc barevný, ale je chytrý,“ poukazuje Hořák. Žaka můžeme najít i jako domácího mazlíčka v chudinských čtvrtích.
Dalším důvodem ohrožení ptáků v tropech jsou fetiše. „Například turakové mají červená pera, která jsou nositelem váženosti,“ podotýká Ondřej Sedláček.
Oba vědci dlouhodobě jezdí do Afriky, kde se věnují mimo jiné monitoringu ptáků.
Nedostatek srážek v Keni ohrožuje zvířata. Kvůli suchu zemřelo v rezervacích už přes 200 slonů
Číst článek
Důvod zabarvení
Na zbarvení ptáků v evoluci se podílí přírodní i pohlavní výběr. V našich zeměpisných šířkách jsou mnohdy samci hezčí a lépe zpívají. „Samice jsou tlačené k nenápadnosti, aby predátor neměl takovou šanci,“ připomíná David Hořák.
Naopak v tropech je daleko častější, že jsou barevnější i samice.
Jako příklad atraktivního ptáka z naší středoevropské přírody vědec uvádí vlhu pestrou. Ta svůj dávný původ z tropů dokládá tím, že samce a samici těžko rozpoznáte. „To se stává u řady ptáků, včetně pěvců, souvisí to se stylem života,“ dodává vědec.
Zajímavostí u vlhy pestré je i to, že samec a samice spolu zůstávají většinu života. Detaily o souvislosti barev a ohrožení ptáků rozebírá nová studie v časopise Current Biology.
Poslechněte si celý speciál pořadu Laboratoř s přírodovědci Ondřejem Sedláčekem a Davidem Hořákem. Spoluúčinkovala herečka Petra Hobzová.