Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Šumavská šelmí populace se rychle rozrůsta. Vědci odhadují, že tam žije 20 až 30 vlků

Na Šumavě žije podle odhadů zoologů 20 až 30 vlků. Znamená to výrazný nárůst v porovnání s rokem 2020, kdy vědci v regionu identifikovali 13 jedinců této šelmy. Monitoringu vlka v této oblasti se věnují odborníci z České zemědělské univerzity v Praze a z národních parků Šumava a Bavorský les.

Vimperk (Prachaticko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z obojkovaných vlčic zachycená v lednu na fotopasti v Bavorském lese

Jedna z obojkovaných vlčic zachycená v lednu na fotopasti v Bavorském lese | Zdroj: NP Bavorský les

Vlk se na Šumavu trvale vrátil v roce 2015. Od té doby se pravidelně pohybuje na české straně i v sousedním Bavorském lese.

„Rozvoj vlčí populace v oblasti Šumavy je rychlý, avšak ne úplně překvapivý. Už v roce 2017 nám bylo jasné, že mláďata prvního šumavského páru budou hledat nová teritoria a určitě budou obsazovat volné prostory nejen na Šumavě a v Bavorském lese,“ uvedl zoolog NP Šumava Jan Mokrý.

Vědci na Šumavě od roku 2020 sledují pomocí telemetrických obojků tři samice vlka. V posledních letech se v regionu vytvořily čtyři vlčí smečky. Pohybují se v okolí Srní, Borových Lad, Železné Rudy a Zvonkové. „Nelze vyloučit ani existenci páté smečky, která se zřejmě vyskytuje v okolí Pancíře,“ popsal mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

0:14

Do Beskyd se vrací vlci, letos na jaře přivedli na svět vlčata

Číst článek

V poslední době se vlci na Šumavě objevují nejčastěji v blízkosti lipenské přehrady u Nové Pece nebo Horní Plané. Svědčí o tom i výpovědi lidí. „Častější pozorování vlků může být způsobené tím, že se smečka etabluje v novém prostředí. Zjednodušeně řečeno: nejprve novou smečku vidíte, ale po nějaké době zvířata jakoby zmizí,“ sdělil Mokrý.

To souvisí s tím, že si vlci zjistí fungování lidí v krajině a přizpůsobí se. Mimo vlčích smeček putují přírodou také jednotliví vlci, kteří neznají krajinu, a tak je možné je zahlédnout. Občas mohou působit až dezorientovaně,“ dodal.

Divocí vlci, kteří se do České republiky přirozeně šíří z okolních států, se na Šumavě objevují už více než tři desetiletí. Populace těchto šelem ve střední Evropě narůstá a jednotlivá zvířata obsazují nová teritoria, kde nacházejí dostatek vhodných podmínek pro život.

Vlk je relativně velká šelma a vlčí rodina potřebuje pro svůj život rozlehlé území, takže není předpoklad, že by se v Česku stal vyloženě početným zvířetem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme