Utracená vlčice z Krkonoš mohla být nelegálně vypuštěná. Hrozilo i napadení člověka, varují myslivci
Vlčice, kterou odborníci začátkem srpna odchytili v Krkonoších a jež následně byla kvůli podezření na vzteklinu utracena, mohla být podle Českomoravské myslivecké jednoty nelegálně vypuštěná. Podle organizace tomu napovídá chování vlčice i skutečnost, že měla protilátky na vzteklinu, které musela získat vakcinací, uvedla v úterý jednota.
Vlčice byla nalezena v pátek 3. srpna u Vrchlabí v ohradě s ovcemi. Odborníci ji vypustili do volné přírody, zvíře ale za několik dní usmrtilo malého psa a vběhlo do restaurace hotelu na Přední Labské.
V Krkonoších našli v ohradě pro ovce mladou vlčiči, zvířatům nic neudělala
Číst článek
Veterináři vlčici uspali a převezli do zoo v Dvoře Králové nad Labem, kde u ní byla zjištěna přítomnost protilátek na vzteklinu. Kvůli podezření na závažné onemocnění byla vlčice utracena, následné testy ale přítomnost viru vztekliny vyloučily.
Podle myslivců tak vlčice musela být proti vzteklině naočkovaná. „Jednou z možností je plošná orální vakcinace lišek a ostatních šelem proti vzteklině, která se ovšem od roku 2011 v Česku neprovádí (nicméně v některých oblastech Polska ano), anebo druhá možnost, že vlčice byla standardně očkována, tzn. že byla již předtím držena v zajetí, a že pochází z umělého chovu,“ napsala organizace.
Tomu podle ní odpovídá i chování zvířete, které nebylo výrazně plaché, v zajetí nevykazovalo vysokou míru stresu a bylo značně vyhublé.
Pomoct může evidence chovu
„To znamená, že ve volnosti si nedokázalo obstarat potravu. Tuto variantu již připouštějí i někteří experti,“ doplnila myslivecká jednota, apelující na kompetentní orgány, aby možnému problému věnovaly dostatečnou pozornost.
V Polsku podle jednoty již před srpnovým případem krkonošské vlčice zaútočil podle všeho také nelegálně vypuštěný vlk na několik lidí.
„Nebezpečí těchto jedinců je zřejmé. Jsou částečně socializovaní s malou schopností obstarání přirozené potravy, v krajních případech mohou napadnout, poranit nebo také usmrtit člověka,“ poznamenal spolek s tím, že by pomohla legislativní opatření zaměřující se na evidenci a kontrolu všech chovaných vlků u nás, označení chovaných jedinců, zdokumentování jejich původu podle zákona, evidenci jejich prodeje a rozmnožování.
Českomoravská myslivecká jednota je největší mysliveckou organizací v Česku, jež sdružuje 58 tisíc držitelů loveckých lístků.