‚Do místních lesů patří.‘ V Bílých Karpatech se objevil medvěd

U obce Lopeník na Uherskohradišťsku, která leží v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, se pohybuje medvěd. Šelmu spatřil v úterý ráno chovatel krav a ovcí, když šel obstarat dobytek. Zvíře zaplašil křikem, sdělila ve středu mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky Karolína Šůlová. Jde podle ní o jinou šelmu, než které před nedávnem odborníci nasadili v Beskydech monitorovací obojek.

Zlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvěd hnedý (ilustrační foto)

Případné škody na hospodářských zvířatech stát jejich majitelům proplácí. (ilustrační foto) | Foto: bodsa/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Podle Martina Tomeška z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky se medvěd spatřený na Uherskohradišťsku choval standardně.

Medvědice s obojkem ušla za dva týdny 130 kilometrů. Jde o stejné zvíře, které loni ‚škodilo‘ na Vsetínsku

Číst článek

„Po vyrušení se vzdálil. Odlili jsme jeho stopu a pro rychlý přenos informací jsme v kontaktu se starosty nejbližších obcí. Chovatelům doporučujeme, aby zabezpečili svá stáda a včelíny, které by medvěda mohly lákat. Na tom, že se zde medvěd pohybuje, není nic výjimečného. Je to zvíře, které do zdejších lesů patří, stejně jako rys a vlk,“ uvedl Tomešek.

Plná úhrada škod

Pro lidi, kteří v oblasti žijí, platí podle něj stejná doporučení jako v případě medvědice, která byla v nedalekých Beskydech nedávno označena monitorovacím obojkem a nyní je na Slovensku. „Medvěd je velké zvíře, které vyžaduje respekt. Prosíme proto obyvatele i návštěvníky, aby se šelmu nepokoušeli najít, nepřibližovali se k ní a zároveň nenechávali v okolí lidských sídel odpadky,“ doplnil Tomešek.

Případné škody na hospodářských zvířatech stát jejich majitelům proplácí. Zároveň poskytuje dotace na zabezpečení stád proti velkým šelmám z Operačního programu Životní prostředí. Před několika dny schválila Evropská komise České republice zvýšení zmíněné podpory na 100 procent. Stát by díky tomu mohl chovatelům hradit veškeré náklady na zabezpečení hospodářských zvířat proti vlkům, medvědům, rysům a jestřábům. Změnu pravidel musí ještě v červnu formálně potvrdit monitorovací výbor Operačního programu Životní prostředí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme