Kybernetický úřad představil virtuální 5G knihovnu, obsahuje sbírku postupů na ochranu sítí
Česko vytvořilo mezinárodní virtuální knihovnu nejlepších možností, jak zabezpečit 5G sítě. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost sbírá legislativní i technické přístupy států po celém světě a zveřejňuje je na jednom místě. Ostatní vlády nebo společnosti se tak můžou inspirovat a přístup aplikovat ve svých podmínkách. Virtuální knihovnu úřad představil na druhém ročníku 5G Security Conference v Praze.
Letošní 5G konference navazuje na loňskou, na které se více než třicítka států připojila k Pražským návrhům, že budou 5G sítě budovat bezpečně.
V tom, jak sítě konkrétně zabezpečit, pomůže státům právě virtuální 5G knihovna.
„Sdílí tam svoje zkušenosti, sdílí tam oficiální materiály, které už třeba u nich nějak vyprodukovali a schválili. Může to být legislativa, metodické návody, jakékoliv věci, které jsou ochotní sdílet, a které mohou být užitečné pro ostatní,“ popsal Radiožurnálu ředitel kyberúřadu Karel Řehka.
Jednotlivá řešení si pak státy mohou filtrovat podle toho, co zrovna potřebují. Konkrétně Česká republika nasdílela, jak správně nastavit hodnocení rizik a určit si, co při kyberútoku chránit.
Ani letos na konferenci nejsou dodavatelé 5G technologií, tedy čínská firma Huawei, před kterou kyberúřad varuje, ani zástupci Ericssonu nebo Nokie. Pro ty bude speciální konference, dodal Řehka.
„V tomhle roce chystá konferenci ministerstvo průmyslu a obchodu, my na tom jsme připraveni participovat konferencí separátní, která bude otevřena pro všechny,“ vysvětlil.
Clean Network
Konferenci zaštiťuje i premiér Andrej Babiš z hnutí ANO, který hned v úvodu podpořil novou iniciativu Spojených států Clean Network neboli Čistá síť.
Firma Huawei nezískala v Česku bezpečnostní prověrku. Zvažuje, že požádá o nižší stupeň
Číst článek
„Česká republika vítá národní a globální iniciativy pro zabezpečení 5G sítí, které se zaměřují na nedůvěryhodné technologie a odstraňují je. To se týká i mezinárodní iniciativy 5G Clean Network, kterou zahájil americký ministr zahraničí Mike Pompeo,“ řekl.
Čeho chce Washington tímto programem dosáhnout, vysvětlil v dalším vystoupení sám Pompeo: „Chránit soukromí našich občanů a citlivá data našich firem před nedůvěryhodným dodavatelem, přidávají se k nám partneři z celého světa. Ke Clean Network se přidalo dalších 30 partnerů. Velké světové telekomunikační společnosti budou mít čisté sítě.“
V praxi to znamená, že výrobci smartphonů nebudou využívat čínské aplikace, včetně Huawei. Spojené státy taky nebudou používat online datová úložiště čínských společností jako je Alibaba nebo Baidu. Čínské technologie nebudou moct mít ve svých sítích ani americké ambasády.