Nová aplikace nabídne detailní předpověď počasí. Má pomoci hlavně zemědělcům

Jaké bude počasí v následujících dvou dnech v jednotlivých katastrech. Takto detailní předpověď teď nabízí zemědělcům nový webový portál Agropočasí. Na jeho vzniku se podíleli odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu a České zemědělské univerzity v Praze ve spolupráci s ministerstvy zemědělství a životního prostředí. Detailní předpověď počasí mohou v aplikaci sledovat nejen zemědělci, ale úplně kdokoliv.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělství, zemědělec, tablet, moderní technologie

„Můžete si vybrat zobrazovaný jev, to znamená třeba teplotu, srážky, vlhkost nebo směr a sílu větru. Poté můžete zazoomovat na katastrální území, které vás zajímá.“ (ilustrační foto) | Foto: Igor Stevanovic/Alamy | Zdroj: Profimedia

„Když je moje rozhodnutí špatné a začne pršet na seno, které už bych mohl slisovat, tak je to velká škoda, protože ho slisovat nemůžu. Musím to znova rozhodit z řádků, znova obrátit,“ přibližuje pro Radiožurnál Daniel Pitek z Asociace soukromého zemědělství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nová aplikace nabídne detailní předpověď počasí. Téma pro Anetu Nevšímalovou

Hospodaří na stovkách hektarů v okolí Milešovky v Českém středohoří. Chová krávy i ovce a ročně slisuje kolem tří tisíc balíků sena. Nový webový portál Agropočasí, který zemědělcům nabízí detailnější předpověď v jednotlivých katastrech, proto vítá.

„Naše pozemky, na kterých hospodaříme, máme asi v šesti nebo v sedmi katastrech. Přesně se podívám, kam můžeme jít další dny s tou kterou pracovní operací,“ vysvětluje Pitek, zatímco ukazuje na svém mobilním telefonu webovou aplikaci, která mu nabízí podrobnou předpověď.

Aplikaci vytvořili odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu a České zemědělské univerzity v Praze ve spolupráci s ministerstvy zemědělství a životního prostředí. Jak funguje?

„Můžete si vybrat zobrazovaný jev, to znamená třeba teplotu, srážky, vlhkost nebo směr a sílu větru. Poté můžete zazoomovat na katastrální území, které vás zajímá, a dozvíte se podrobnou předpověď,“ vysvětluje ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.

Historická data

Předpověď počasí s přesností na kilometr čtvereční nabízí aplikace na dva dny dopředu. Výhled srážek na deset dní. Kromě toho v ní ale zemědělci najdou i historická data.

23:22

Nikdy si nemůžu říct, že se mi nechce vstávat. Ale taky jsem absolutně svobodný, tvrdí sedlák Pitek

Číst článek

„Každý si může udělat obrázek, co bylo před 20 lety a co je nyní, kam se posouvají teploty nebo srážky. Je nesporné, že klimatická změna dneska probíhá. Můžeme činit opatření, jak bránit dalšímu nárůstu výkyvů,“ dodává děkan Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity Josef Soukup.

Pro zemědělce je sledování předpovědi počasí klíčové. Výrazně totiž ovlivňuje množství úrody.

„Pokud se zemědělec díky aplikaci dozví, jaké bude počasí v konkrétním místě, v konkrétním čase, tak si zajistí lepší úrodu, lepší péči v zemědělství, nejenom v polních pracích, ale i při práci s hospodářskými zvířaty,“ zdůrazňuje lidovecký ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Podle ministra životního prostředí a stranického kolegy Petra Hladíka se bude detailnější předpověď počasí hodit nejen zemědělcům, ale třeba i zahrádkářům.

Aneta Voska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme