Geologický zážitek prostřednictvím Minecraftu. Děti nechtějí odejít, popisuje ředitelka berounského muzea

Berounské muzeum Českého krasu věří, že vzdělávat lze i zábavnou formou. Svým návštěvníkům nabízí kreativní vzdělávací program, pomocí něhož si mohou vyzkoušet, jaké to je být geologem. Program je jedinečný tím, že se odehrává v prostředí digitální počítačové hry Minecraft, která je mezi dětmi velmi populární. Minecraftový herní svět s horninami dle skutečné geografické polohy navrhl Pavel Bokr, který jej využíval i při výuce na základní škole.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinku do Berounského Muzea zavedl kantor, geolog a muzejní edukátor Pavel Bokr, který se s hrou seznámil během covidové distanční výuky.

Hra ho zaujala, a proto se rozhodl jejího prostředí využít: „Děti se ve hře setkávají s nerostnými surovinami, které jsou uspořádány do nereálných tvarů. Tak jsem si řekl, proč jim nenasimulovat skutečné podmínky,“ popisuje návrhář hry.

Jednou z hlavních výhod programu je to, že na rozdíl od skutečných lekcí geologie, které bývají časově i finančně nákladné, je virtuální hra nenáročná: „Digitální technologie dovolují do vzdělávání zařadit úkoly a simulace povolání, které byly dříve nemyslitelné,“ vysvětluje Pavel Bokr.

3:47

Kostičkový fenomén Minecraft slaví 10 let. Počítačová hra je druhou nejprodávanější na světě

Číst článek

Muzeum ke vzdělávacímu programu nabízí i možnost seznámení se se skutečnými horninami: „Také hráčům představíme a necháme je osahat a třeba i potěžkat kameny, které znají právě z této hry, včetně skutečného diamantu i zlata,“ konstatuje Pavel Bokr. Dodává, že se hráč programu musí vypořádat i se zeměpisem, který s geologií úzce souvisí.

Ředitelka Berounského muzea, Karin Kriegerbecková, se těší zejména z oslovení mladé generace. Samotná hra děti natolik zajímá, že je pro ně těžké z muzea odejít:

„Ráda vidím, že jsme schopni v dětech probudit zájem o geologii, o které do té doby neměly mnohdy ani ponětí. Například k nám přivede své rodiče sama mládež a nechtějí od nás odejít. Rodiče je doslova musí tahat domů,“ s radostí podotýká ředitelka Berounského muzea. 

sef Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme