Polsko povolilo výstavbu 24 malých modulárních reaktorů. Alespoň jeden má vzniknout do roku 2030
Polské ministerstvo životního prostředí povolilo výstavbu 24 malých modulárních reaktorů na šesti místech v Polsku. S odkazem na představitele společnosti Orlen Synthos Green Energy (OSGE) to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters. OSGE je společný podnik petrochemické společnosti Orlen a chemické firmy Synthos, která patří jednomu z nejbohatších Poláků Michalu Solowowovi.
„Symbolické je to, že předběžná rozhodnutí jsme dostali právě dnes (ve čtvrtek), kdy jsou emise oxidu uhličitého v Polsku připadající na kilowatthodinu nejvyšší v Evropě a jedny z nejvyšších na světě. Tato rozhodnutí nám umožní budovat v Polsku reaktory BWRX-300 GE Hitachi, a zajistit tak bezemisní, stabilní zdroje energie,“ řekl výkonný ředitel Orlen Synthos Green Energy Rafal Kasprów.
NEWS from @ORLEN_Synthos and @NZNGlobal announced today at #COP28UAE that the government of Poland has reached a decision in principle and approval of six locations for the construction of 24 BWRX-300 small modular reactors. https://t.co/ZGXOh9Csnp pic.twitter.com/nUcxlSWXQc
— GE Hitachi Nuclear Energy (@gehnuclear) December 7, 2023
Polsko je ze zemí Evropské unie nejvíce závislé na uhlí, v současnosti vyrábí přibližně 70 procent elektřiny z fosilních paliv.
Vzhledem k tomu, že emise oxidu uhličitého čím dál více zatěžují cenu energií, země investuje do větrných elektráren na moři a do jaderné energie, aby nahradila stárnoucí uhelné elektrárny.
Vlády by měly dotovat obnovitelné zdroje místo fosilních paliv, radí expertka. Stabilizují tak klima
Číst článek
Polské ministerstvo životního prostředí uvedlo, že malé modulární reaktory budou moci vzniknout ve Wloclawku, obci Stawy Monowskie ležící nedaleko Osvětimi, ve Stalowé Woli na jihovýchodě země, Ostrolence, Nowé Hutě a ve městě Dombrowa Górnicza ve Slezsku.
Televize TVN24 na svých internetových stránkách uvádí, že OSGE plánuje nejméně jeden reaktor spustit do roku 2030.
V současnosti žádný reaktor BWRX-300 ještě uveden do provozu nebyl, první má začít fungovat v Kanadě v roce 2028, druhý pak v Polsku.
Polská média připomínají, že letos v červenci resort životního prostředí povolení pro stavbu malých modulárních reaktorů udělil polskému producentovi kovů KGHM. Společnost Orlen Synthos Green Energy o povolení požádala ve stejnou dobu jako KGHM, musela na ně ale čekat o poznání déle.
Týdeník Polityka napsal, že to bylo kvůli výhradám tajné služby ABW. Není ovšem jasné, čeho se týkaly, příslušné dokumenty jsou tajné.