Na weby vlády a policie útočili proruští hackeři. Je to reakce na jednání Krymské platformy, míní odborník

Za úterním útokem na weby vnitra, policie a dalších institucí v Česku je podle společnosti GenDigital proruská skupina NoName057. Ta napadla podle firmy například i weby české vlády, Sněmovny či Senátu. Web vlády byl kolem 14.00 stále nedostupný, další zmíněné napadené weby už fungovaly. GenDigital vznikla spojením výrobců antivirových programů Avast a NortonLifeLock.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Spojených státech je horkým tématem používání osobních emailů politiků ke služebním záležitostem. Podle Mika záleží, co v mailové schránce máte

Na weby institucí v Česku a také na Ukrajině byl v úterý podle odborníků veden útok přes platformu DDosia (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Na weby institucí v Česku a také na Ukrajině byl v úterý podle odborníků veden útok přes platformu DDosia. „DDosia je dílem proruské skupiny NoName057, která se od začátku války na Ukrajině zaměřuje na země podporující Ukrajinu,“ uvedl výzkumník Avastu Martin Chlumecký. Útoky jsou podle něj reakcí na zasedání Mezinárodní krymské platformy, které  v úterý hostí Praha. Platforma usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny.

Weby vlády, ministerstva vnitra, policie i letiště čelily DDoS útoku. Může za ním stát proruská skupina

Číst článek

Také pražské letiště v úterý uvedlo, že je pod útokem jeho web a internetová síť. „Letiště okamžitě přijalo ochranná opatření a pracuje na zprovoznění,“ uvedlo letiště v příspěvku na síti. Po 14.30 webové stránky letiště již fungovaly. Podle Chlumeckého byly v úterý napadeny také stránky vlády, Senátu, Sněmovny, ministerstva zahraničí, České obchodní inspekce nebo pražského dopravního podniku.

„Data institucí nejsou v ohrožení, protože DDoS útok pouze zahltí servery těchto institucí velkým počtem požadavků, a stránky se tak pro většinu návštěvníků stanou dočasně nedostupnými,“ doplnil.

Útokům hackerů čelí státní instituce, samospráva i soukromé firmy opakovaně. Jde většinou právě o DDoS útoky. Tento způsob patří podle odborníků k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s pokračujícím konfliktem na Ukrajině. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost o úterních útocích na některé weby státní správy a jiných subjektů ví, napadeným subjektům poskytuje součinnost, řekla mluvčí úřadu Eva Rajlichová. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme