„Chceme měnit vnímání hlavně u mužů majících privilegia a moc. V otázce genderově podmíněného násilí mají být součástí debaty a řešení, do osvěty ale moc zapojení nejsou,“ poukazuje Harish Sadani.
Autorka instalace Kirsha Kaecheleová označila dnešní rozhodnutí soudu za velké vítězství. Kauza ale nekončí, tasmánský soud totiž případ poslal k dalšímu projednání soudům nižší instance.
„Režim si je vědom toho, že i malé shromáždění může přerůst v masovou demonstraci. Chybí mu příznivci a pro udržení moci nezná jinou možnost než šíření strachu," vysvětluje Mahmúd Amiry-Moghaddam.
Šéfka horní komory ruského parlamentu Matvijenková prohlásila, že v Rusku by měla být zákonem zakázána dobrovolná bezdětnost. Rusko je podle ní baštou tradičních hodnot, píše komentátor Mitrofanov.
Co to vůbec znamená ten feminismus? A potřebujeme vůbec feminismus? Copak nemáme důležitější problémy? Otázky, které si ve své eseji pro Český rozhlas Plus klade spisovatelka Klára Vlasáková.
Mikrofeminismus je o osobním odmítání určitého chování, které upevňuje genderové stereotypy, nemá k lidem rovný přístup nebo je dokonce šovinistické nebo misogynní.
Pátá epizoda podcastové série Rozehra je z velké části právě o ženách ve sportovní redakci. Přestože je tato rozhlasová sekce dodnes převážně mužskou záležitostí, vždy se v ní objevovala nějaká žena.
První květen se tradičně slaví jako svátek práce. Jenže práce v domácnosti, péče o blízké a dobrovolnictví, je „neviditelná“. Letos se konal druhý ročník Svátku neviditelné práce.
„(Kniha) si neklade za cíl dokázat nějaké rozsáhlé spiknutí. Jednoduše pracuje s daty jako s laserem, kterým zcela čistě prořezává mlhu nevědomých a neuvážených rozhodnutí,“ píše v recenzi Guardian.
Hra získala v roce 2022 ve dvou kategoriích prestižní národní cenu Zlatá maska, to ale nezabránilo úřadům v tom, aby její autorky obvinily ze schvalování terorismu.
Proslov režisérky Darii Kashcheevy na Českých lvech upozornil na jeden omyl, který se dostává do podvědomí české společnosti – že člověk jen tím, že existuje, má nárok na něco, co mu musí ostatní dát.
Tate měl štěstí, že narazil na oblast, která je zanedbávaná. Spíš než se zaměřovat na něj konkrétně, jde tedy o to vidět, proč je pro mladé muže tak cenný a jak o podobných tématech hovořit jinak.
Ženy kvůli nedostatečnému povědomí a někdy i laxnímu přístupu některých gynekologů, na pomoc dlouho čekají. A aktivní snaha zmírnit symptomy nemoci stojí peníze, fyzioterapii pojišťovna nehradí.
Františku Plamínkovou gestapo poprvé zatklo v září 1939. Po šesti týdnech byla ale propuštěna a pokračovala v činnosti Ženské národní rady. Uznávanou osobností byla jak doma, tak v zahraničí.
První otázka řešila pasáž o práci žen v domácnosti. Nově se měli lidé v domácnosti starat o sebe navzájem. Druhá otázka se týkala definice rodiny, která je aktuálně omezená pouze na manžele s dětmi.
Česká společnost je v emancipaci žen zhruba na půli cesty. V hodnocení postojů k práci, péči o domácnost, rovnému odměňování a k dalším oblastem získala v průměru 53 bodů ze 100.
Partner Peroutkové se přizpůsobil její kariéře a předčasně ukončil svoji fotbalovou kariéru. To je podle Peroutkové v tuzemsku stále ojedinělé, ale tento systém jim prý funguje dobře.
Etiopské ženy čelí dětským svatbám, obřízkám a znásilnění. Základního vzdělání dosáhne pouze polovina z nich, popisuje v rozhovoru Etiopanka, která jako jedna z mála získala univerzitní vzdělání.
V zahraničí už se práce ve zdravotnictví přizpůsobuje ženám. „V Česku je to založené na neformálních dohodách. Záleží na managementu, na vrchní sestře,“ upozorňuje socioložka Marie Pospíšilová.
Právnička Šárka Homfray věří, že feminismus řeší problémy, které se dotýkají celé společnosti. Novinářka Tereza Šimůnková mu vytýká přílišný důraz na ideologii a opomíjení přirozených faktorů.
„Z monologu o tom, co všechno dnešní žena musí a zároveň nesmí, možná cosi v pánských myslích uvízne. Což by byl od prázdninového blockbusteru docela výkon.“