Letošní léto v Evropě bylo nejteplejší v historii měření, píše evropská výzkumná služba Copernicus
Evropa má za sebou nejteplejší léto i srpen v dějinách měření. Předchozí letní rekord byl přitom starý pouze jeden rok. Vyplývá to z nové zprávy výzkumného programu Copernicus Evropské unie, která je založená na měření ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě.
Průměrná teplota během léta od června do konce srpna překonala loňský rekord o 0,4 stupně Celsia. Vědci v Evropě zaznamenali také nejteplejší srpen v dějinách. Tento měsíc překonal nezvykle teplý srpen z roku 2018 o 0,8 stupně Celsia. Nadprůměrné teploty prožil zejména jihozápad a východ kontinentu.
Zatímco na většině území západní Evropy bylo horko a sucho, velká část Skandinávie, oblasti střední a jihovýchodní Evropy, Řecka i západního Turecka zažívaly během léta převážně nadprůměrnou vlhkost.
August #Temperature highlights from #CopernicusClimate Change Service:
Last month was:
🌡Globally 0.3°C warmer than 1991-2020 average
🌡Joint 3rd warmest August on record
🌡For Europe the highest on record for August & summer (June-August) as a whole
👉bit.ly/3Bl1A8E
10:52 – 08. 09. 2022
„Intenzivní série vln veder v Evropě spojená s neobvykle suchým počasím vedla k extrémnímu létu s teplotními rekordy, suchem a požáry v mnoha částech Evropy, což různými způsoby ovlivnilo společnost i přírodu,“ uvedla Freja Vamborgová, vedoucí vědecká pracovnice služby Copernicus Climate Change Service.
Vědci z programu Copernicus zároveň upozornili, že silné vlny veder se letos prohnaly také Čínou a jedno ze svých nejteplejších let má za sebou také Severní Amerika.