Vědci našli nový druh dinosaura s délkou asi 11 metrů. Pojmenovali ho po drakovi ze série Píseň ledu a ohně

Tým paleontologů v Argentině objevil nový druh masožravého dinosaura, který měl mohutné čelisti, v porovnání s tělem však kratičké přední končetiny. Vědci své poznatky zveřejnili v odborném časopise Current Biology, napsal server BBC.

Buenos Aires Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový objevený druh pojmenovaný Meraxes gigas měřil na délku zhruba 11 metrů (umělecká rekonstrukce)

Nový objevený druh pojmenovaný Meraxes gigas měřil na délku zhruba 11 metrů (umělecká rekonstrukce) | Foto: Carlos Papolio | Zdroj: Reuters

Objevený druh pojmenovaný Meraxes gigas měřil na délku zhruba 11 metrů, jeho lebka byla dlouhá 1,2 metru a pokrytá výstupky a prohlubněmi. V silných čelistech měl predátor 15 centimetrů dlouhé, pilovité zuby.

Na nohou měl dlouhé drápy, přední končetiny ale měřily jen zhruba 60 centimetrů. Vědci se domnívají, že v porovnání se zbytkem těla kratičké přední končetiny byly pro masožravce výhodou.

Ostatky dinosaura i nevylíhnuté embryo. Vědci objevili pozůstatky tvorů, kteří nepřežili pád asteroidu

Číst článek

„Jsem přesvědčený, že tyto proporčně drobné končetiny měly nějakou funkci. Na kostech jsou patrné velké svalové úpony a plně vyvinutý pletenec hrudních končetin, končetina tedy měla silné svalstvo,“ uvedl Juan Canale, vedoucí autor studie.

„Mohli horní končetiny využívat při rozmnožování, například pro držení samice při páření, nebo pro zvednutí v případě odpočinku nebo pádu,“ dodal Canale.

Podobný účel mohli mít drobné přední končetiny i u dalších velkých masožravců s podobnou stavbou těla včetně nejznámějšího Tyrannosaura rexe.

Přední končetiny nového druhu byly „doslova poloviční oproti délce jeho lebky, zvíře tak s nimi nemohlo dosáhnout do tlamy,“ uvedl spoluautor studie Peter Makovicky. Podle paleontologa byla proto obří hlava u tohoto druhu hlavním nástroje pro lov, a nahradila tak funkci předních končetin.

Meraxes gigas, pojmenovaný po drakovi z knižní fantasy série Píseň ledu a ohně, patřil čeledi Karcharodontosauridů (tedy k „ještěrům se žraločími zuby“). Čtyřtunový predátor podle odborníků žil před zhruba 90 až 100 miliony let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme