Vědci objevili obřího pravěkého papouška. Sedmikilový pták žil na Novém Zélandu před 20 miliony lety

Héraklés byl podle řecké mytologie neobyčejně silný a neohrožený hrdina. A tak není divu, že po něm dostávají jméno podobné bytosti. Označení Héraklés neočekávaný teď dostal papoušek, který žil zhruba před 20 miliony lety. Nový druh objevil mezinárodní vědecký tým na Novém Zélandu.

Wellington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jméno odkazující k síle si papoušek vysloužil svou impozantní velikostí. Pták měřil téměř metr a vážil až sedm kilogramů. Vyhynulý druh, jenž žil před 19 miliony let, tak dostal latinsky jméno Heracles inexpectatus, napsala ve středu agentura AFP.

Papoušek byl podle odhadů skoro dvakrát vyšší a těžší než současně největší žijící druh, kakapo. Stejně jako kakapo dnes se Héráklés vyskytoval na Novém Zélandu, místě plné papoušků rozmanitých barev a velikostí a dalších unikátních živočichů.

Gigantická dinosauří kost měří dva metry a váží půl tuny, popisují nový objev francouzští vědci

Číst článek

Vzhledem k papouškově velikosti vědci předpokládají, že byl masožravý a nemohl létat. „Heracles inexpectatus, jež je největším známým papouškem, měl bezpochyby obrovský zobák, kterým mohl rozlousknout cokoliv, co chtěl,“ vysvětlil paleontolog Mike Archer. Podle Archera mohl pták jíst i jinou než pro papoušky běžnou rostlinnou stravu, například menší ptáky.

Podle dalšího z výzkumníků Trevora Worthyho však pták podle všeho nebyl agresivní, protože neměl žádné přirozené nepřátele. "Pravděpodobně seděl na zemi, chodil po okolí a nejčastěji jedl semínka nebo ořechy," cituje Worthyho server BBC.

Z orla papouškem

Botanické důkazy také nasvědčují, že pták žil v rozmanitém subtropickém lese bohatém na palmy, cykasy a vavříny. I kvůli tomu nebyl nijak extrémně zbarvený. Dominantní barva jeho peří sice zřejmě byla zelená, ale byla hodně tmavá a kombinovaná se šedou nebo hnědou.

1:57

Mimořádný nález v Břeclavi. Archeologové objevili hradbu, která může být stará 1000 let

Číst článek

Vědci ze dvou univerzit na Zélandu společně s muzeem v Christchurchi zkoumali sbírky kostí objevené v roce 2008 u městečka St. Bathans v centrální čísti jižního ostrova. Už tehdy přišli na to, že dlouhé kosti patří neznámému prehistorickému ptákovi, nejdříve si ale mysleli, že to byl orel.

Detailní zkoumání kostí však napovědělo tomu, že to není fosílie orla, ale spíše papouška, čemuž odpovídají rýhy na kostech ptáka, jejich tvar a postavení. Výzkumníci je přirovnali ke kostem nejbližšího velkého papouška, zmiňovaného kakapa.

Zemi také až do konce 18. století obývali majestátní a nelétaví ptáci moa, kteří dosahovali výšky až 3,6 metru.

Marie Jakšičová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme