Podmínky výrazného až extrémního sucha. V Česku je neobvykle nízká vlhkost půdy, ukazují satelitní data

Sucho v České republice je viditelné z vesmíru. Vědci totiž situaci monitorují prostřednictvím satelitů Evropské kosmické agentury. Z nich získaná data za poslední měsíc ukazují, že v ČR je zřejmě nejnižší vlhkost půdy za posledních šest let. V některých oblastech je rozdíl oproti průměru až 30 procent. Nejhorší je situace na Olomoucku a Ústecku. Satelitní data mohou využívat i zemědělci k pojištění a ochraně proti škodám způsobených suchem.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho (ilustrační foto)

Podle odborníků je současná sucho nejhorší za posledních 500 let (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„V porovnání s průměrem či s tím, co považujeme za normální stav, lze 30procentní rozdíl v půdní vlhkosti na jaře považovat za pohromu pro zemědělství i přírodu, pokud by sucho mělo přetrvat i v létě,“ uvedl Richard de Jeu ze společnosti VanderSat, která měří vlhkost půdy na celém světě. Firma k tomu využívá data ze satelitu SMOS, který do vesmíru vyslala Evropská kosmická agentura.

Satelitní data o půdní vlhkosti jsou podle de Jeua zásadním faktorem pro pojištění zemědělců proti škodám způsobeným suchem a mají velké využití při podpoře zemědělských postupů. Přes 96 procent dat poskytují satelity do tří hodin od zjištění. Následně je pak mohou využívat vybrané společnosti, které je zpřístupňují právě například zemědělcům.

Mapa zobrazující rozdíl ve vlhkosti půdy oproti průměru. V některých oblastech je to až 30 procent. Mapa využívá data ze satelitu SMOS a také od NASA a japonské kosmické agentury JAXA. | Zdroj: VanderSat / Evropská kosmická agentura

Družice SMOS byla vypuštěna v roce 2009 a jde o jednu z misí Earth Explorer pro dálkový průzkum Země. Ty jsou výzkumnou součástí programu Živá planeta.

Na palubě sondy SMOS je interferometrický radiometr, který vytváří snímky tzv. jasové teploty. Na jejich základě se pak každé tři dny aktualizují mapy půdní vláhy, které dosahují přesnosti čtyř procent s prostorovým rozlišením zhruba 50 kilometrů. To lze přirovnat k detekci čajové lžičky vody smíchané s hrstí zeminy.

Zemědělské sucho se podle dat z minulého týdne rozšířilo na 98 procent území republiky. Na většině území panují podmínky výrazného až extrémního sucha. I přes déšť v minulých dnech zůstala na mnoha místech situace velmi špatná, především pak na Moravě.

Podle odborníků je současná sucho, které v Česku trvá od roku 2015 a stále nekončí, nejhorší za posledních 500 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme