Nikdo nevěděl, kam dopadnou trosky čínské rakety Dlouhý pochod. Nakonec skončily v moři u Filipín
Debris from Chinese rocket lit up night sky some parts of Malaysia. US space command confirm the development China's Long March 5B (CZ-5B) re-entered over the Indian Ocean at approx 10:45 am MDT on 7/30.https://t.co/BIkjamFbTz
— Sidhant Sibal (@sidhant) July 30, 2022
Trosky čínské rakety Dlouhý pochod 5B, která nekontrolovaně sestupovala k Zemi, vstoupily do atmosféry a bezpečně dopadly do moře u Filipín, uvedl web Daily Mail. Podle údajů americké a čínské vesmírné agentury je dopadová plocha v Suluském moři poblíž Filipín, informoval server Space News, který sestup živě přenášel. Lidé v Malajsii sledovali padající svítící objekty a zveřejňovali videa na sociálních sítích.
Velitelství amerických vesmírných sil na twitteru oznámilo, že trosky vstoupily do atmosféry přibližně v 18.45 středoevropského letního času. Čínská agentura pro lety do vesmíru o několik minut později oznámila, že oblast dopadu trosek je na 119 stupních východní délky a 9,1 stupně severní šířky poblíž ostrova Palawan na západě Filipín.
Do poslední chvíle se nevědělo, kam trosky dopadnou. Dokonce se uvažovalo o tom, že by se mohly dostat do vzdušného prostoru nad jihem Evropy. Nakonec pádem do moře nikoho neohrozily.
Rusko se za dva roky stáhne z Mezinárodní vesmírné stanice. Chce si vybudovat vlastní
Číst článek
NASA přístup kritizuje
Americká vesmírná agentura NASA kritizovala přístup Číny ke sdílení informací o dopadu trosek.
„Všechny země, které využívají vesmír, by měly dodržovat zavedené osvědčené postupy a snažit se sdílet tento typ informací předem, aby bylo možné spolehlivě předpovědět potenciální riziko dopadu trosek,“ uvedl v prohlášení šéf NASA Bill Nelson.
„Zejména u těžkých nosných prostředků, jako je Dlouhý pochod 5B, které s sebou nesou značné riziko ztrát na životech a majetku. Takový postup má zásadní význam pro odpovědné využívání vesmíru a zajištění bezpečnosti lidí zde na Zemi,“ dodal.
Šéfredaktor zpravodajského portálu Kosmonautix.cz Dušan Majer pro Radiožurnál popsal, jak ke stejnému problému přistupují ostatní rakety:
„Základním řešením je, že se nad první stupeň nosné rakety posadí druhý stupeň. Při zániku v atmosféře z něj nedopadne na zem tolik. Pokud je to možné, tak ten stupeň navíc po oddělení nákladu provede brzdící zážeh.“
„Potom během několika desítek minut po startu zanikne v požadovaném místě, většinou na takzvaném hřbitově družic, což je velmi řídce obydlená oblast v jižní části Tichého oceánu,“ dodává.
Jednoduchá konstrukce
Důvod, proč Čína staví raketu takovým způsobem bez toho, aby se nosná část vrátila kontrolovaně, vnímá Majer jako za jednoduchost.
Odstartovala čínská loď Šen-čou 14. Kosmonauti budou pokračovat ve stavbě vesmírné stanice
Číst článek
„Argumentují tím, že riziko zásahu obydlené oblasti je nízké. Přidání dalších aparátů, které by třeba umožnily řízený zánik, by ale zkomplikovalo konstrukci centrálního stupně. Sází na to, že nespálené trosky dopadnou do neobydlených oblastí,“ tvrdí.
Raketu Dlouhý pochod 5B vypustila Čína minulou neděli, aby dopravila na nově budovanou čínskou vesmírnou stanici laboratorní modul. Byl to třetí let nejsilnější čínské rakety od premiérového startu v roce 2020.
Stejně jako v předchozích dvou případech hlavní stupeň rakety – který je 30 metrů dlouhý a váží 22 tun – padá po splnění svého úkolu neřízeně k Zemi.