Z ISS unikal vzduch. Než NASA našla řešení, astronauti díry provizorně opravili lepicí páskou

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) se ve čtvrtek potýkala s komplikacemi kvůli úniku vzduchu způsobeným trhlinami v ruském modulu. Situaci se během dne podařilo vyřešit a podle amerického úřadu pro letectví a kosmonautiku není posádka v ohrožení života. NASA ale situaci intenzivně monitoruje. Na pokles tlaku přišla letová kontrola v Houstonu a Moskvě už ve středu večer.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) (Aktualizováno: 22:54 30. 8. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice ISS

Ilustrační foto. | Foto: NASA

„Okolo sedmé hodiny ve středu večer zachytili kontroloři letu vesmírné stanice v Houstonu a Moskvě signály lehkého poklesu tlaku ve stanici,“ píše na svém webu americká NASA.

„Poté, co proběhl monitoring dat, rozhodli se kontroloři nechat posádku Expedice 56 spát, nehrozilo jim žádné nebezpečí,“ pokračuje oznámení vesmírné agentury.

Poškozený Sojuz

Posádka se začala únikem zabývat až ráno. Poté, co byla probuzena v obvyklou hodinu.

2:23

Andrew si dá po návratu z vesmíru svíčkovou a české pivo, říká manželka amerického astronauta

Číst článek

Šest astronautů, kteří momentálně Mezinárodní vesmírnou stanici obývají, se následně snažilo lokalizovat zdroj problémů. Po kontrolách konstatovali, že vzduch uniká v ruské části stanice, v modulu Sojuz. Miniaturní štěrbiny se nachely v části modulu, která se nevrací zpět na Zemi.

Nejméně dvě díry v jeho stěně zřejmě způsobil zásah vnějšího předmětu. Podle webu NASA Spaceflight je ruský astronaut Sergej Prokopjev provizorně zalepil páskou, čímž se průměr plochy, z níž tlak unikal, zmenšil na 2 mm.

Únik ale pokračoval a kontroloři z řídícího střediska v Houstonu a Moskvy spolupracovali s astronauty téměř celý den vymyšlení na dlouhodobého řešení.

Nakonec velitel Sojuzu Sergej Prokopjev použil látku napuštěnou epoxidovou pryskyřicí, kterou se podařilo otvor zcela utěsnit.

Chris Bergin z nasaspaceflight.com se ke snahám o opravu štěrbiny vyjádřil na twitteru: „To bylo poprvé, co jsem slyšel skutečnou rozepři mezi ruskou a americkou stranou stanice.“

Agentura Roskosmos už v průběhu oprav sestavila komisi, která se bude nadále zabývat možnými důvody vzniku trhliny. NASA na svých stránkách uvedla, že kontroloři budou i v průběhu noci na pátek sledovat stav tlaku na palubě stanice.

NASA dále uvedla, že posádka ISS nebyla během dne v žádném nebezpečí a bylo jí řečeno, že po zbytek dne už nemá dělat žádnou jinou aktivitu.

„Všechny systémy jsou nyní stabilizované a posádka by se v pátek měla vrátit ke svému běžnému dennímu režimu," uvedla NASA závěrem.

Velitelem šestičlenné posádky je momentálně americký astronaut Andrew Feustel, jehož manželka Indira má české kořeny. Feustel již podruhé do vesmíru vynesl českého Krtečka. Jako připomínku České republiky s sebou vzal také kopii kresby s názvem 'Měsíční krajina', kterou v roce 1942 namaloval čtrnáctiletý Petr Ginz, chlapec, který později zemřel Osvětimi.

dbr, hvl, mat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme