NASA odložila start kosmické lodi Starliner. Odpočet se zastavil tři minuty před zažehnutím motorů

Start prvního testovacího letu kosmické lodi Starliner společnosti Boeing s posádkou byl na poslední chvíli odložen, uvedl americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v živém vysílání. Odpočet se zastavil jen tři minuty a 50 vteřin před zažehnutím motorů nosné rakety Atlas V, která měla plavidlo s dvěma astronauty dostat do vesmíru a k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Kennedyho vesmírné středisko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start je nyní odložen o nejméně 24 hodin

Start je nyní odložen o nejméně 24 hodin | Foto: Joe Skipper | Zdroj: Reuters

Zatím není jasné, co další z řady odkladů způsobilo. Odpočet byl automaticky zastaven kontrolním systémem, který má na starosti poslední minuty před startem. Předchozí pokus na začátku května byl zrušen hodiny před startem kvůli vadnému ventilu na horním stupni nosné rakety.

Český choreograf Yemi A.D. do vesmíru nepoletí. Japonský miliardář cestu kolem Měsíce zrušil

Číst článek

Start je nyní odložen o nejméně 24 hodin, další příležitost pro cestu k ISS se naskytne v neděli.

Testovací let s posádkou se měl uskutečnit už před několika lety, bránila tomu ale řada potíží - včetně úniku helia z pohonného systému při pokusu o start 6. května. Více než dva týdny trvající kontroly a testy ukázaly, že únik pro astronauty nepředstavuje větší riziko.

Na palubě Starlineru byli připraveni veteráni NASA a bývalí zkušební piloti amerického námořnictva - velitel Barry „Butch“ Wilmore a pilotka Sunita Williamsová. Osmapadesátiletá Williamsová má podle agentury Reuters zkušenostmi s řízením více než 30 různých typů letadel a od svého prvního letu v roce 2007 strávila 322 dní ve vesmíru. Jedenašedesátiletý Wilmore byl na orbitě 178 dní, poprvé se do vesmíru vydal v roce 2009.

Boeing, který se v sektoru letecké dopravy potýká s četnými krizemi, se pokouší se Starlinerem konkurovat společnosti SpaceX a jejímu modulu Crew Dragon. Ten je od roku 2020 jediným prostředkem, jak lze dostat astronauty NASA z území Spojených států na oběžnou dráhu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme