Obří asteroid Florence se v poledne nejvíc přiblíží k Zemi. Mine ji jen o sedm milionů kilometrů
V pátek kolem poledne se k Zemi nejvíce přiblíží obří asteroid Florence. Podle odhadů má velikost v průměru přes čtyři kilometry. Zemi mine ve vzdálenosti přibližně sedmi milionů kilometrů.
Obří asteroid Florence nebyl ještě nikdy tak blízko k naší planetě, proto ho budou prostřednictvím nejrůznějších přístrojů sledovat astronomové po celém světě.
Obří teleskop v Číně má problém: zkoumání vesmíru narušují davy dychtivých turistů
Číst článek
„Kromě optických dalekohledů, kterých bude rozprostřena celá řada po zeměkouli, budou taky použity radary, konkrétně dva, Goldstone a Recibo. Goldstone je v Kalifornii a Recibo je na Portoriku. Oba budou mapovat povrch tohoto asteroidu v detailu. Budou také pátrat po možných satelitech v okolí tohoto tělesa, protože podle toho, co už o něm víme, tak jsou tam náznaky, že možná to nebude jen jedno těleso, ale ve skutečnosti dvě, které kolem sebe obíhají,“ vysvětlil Radiožurnálu Petr Pravec z Astronomického ústavu Akademie věd.
Viditelný by měl být v České republice (pokud se vyjasní) asi od devíti hodin večer do půlnoci, kdy asteroid „zapadne“ za obzor, řekl České televizi Miloš Tichý, vedoucí observatoře Kleť. Znovu se Florence přiblíží k planetě Zemi za 40 let.
Kdo chce asteroid vidět, měl by navštívit některou z přístupných hvězdáren. K pozorování asteroidu je totiž kromě jiného potřeba alespoň malý astronomický dalekohled. Planetku můžete sledovat také na serveru planetky.cz.