Český prezidentský úřad oplývá místy úsměvnou i paradoxní historií

Výsledky historicky první přímé volby hlavy státu budou Češi znát už za několik hodin. Bez zajímavosti však nejsou ani osudy a události spjaté s předchozími prezidenty. Málokdo například ví, že Tomáš Garrigue Masaryk měl osobního koně a Emil Hácha psal básně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad (ilustační foto)

Pražský hrad (ilustační foto) | Foto: Filip Jandourek

Fanfáry ze Smetanovy Libuše, spojené s ceremonií inaugurace hlavy státu, zazněly i v roce 1918 v Národním divadle. Chvilku poté složil první český prezident Tomáš Garrigue Masaryk svůj prezidentský slib.

Masaryk rád nosil vojenský oděv a jezdil na koni, i když se to naučil až v pozdním věku. Byla to součást terapie po nemoci dýchacích cest.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zajímavosti z prezidentských kabinetů přináší redaktorka Lucie Husárová

První československý prezident byl jednoznačně ikonou. Jeho fotografie se například objevila v roce 1997 i na albu americké skupiny Faith No More.

Jako student měl mladý Masaryk konflikt s ředitelem školy, protože odmítal chodit ke zpovědi. Rozčilený ředitel chtěl studenta udeřit, Masaryk však na něho vzal pohrabáč. Kvůli incidentu byl Masaryk málem vyloučen ze všech rakouských škol. Z tvrdohlavého studenta se o mnoho let později stal prezident.

Tomáše Garrigue Masaryka zachytil i rozhlas.

„Nemůžeme být vděční dost za to, co svou hudbou vykonal pro politické vzpružení svého milovaného muzikantského národa“ řekl Masaryk ve svém projevu o skladateli Bedřichovi Smetanovi.

Hodně otazníků bylo dlouhou dobu spojeno se jménem Klementa Gottwalda. Třeba jeho rodný dům v Dědicích měl jedinou vadu: Klement Gottwald se v něm totiž nenarodil.

Češi mají poslední možnost zvolit svého prezidenta. Volební místnosti se otevřou v 8 hodin

Číst článek

Gottwalda vystřídal v úřadu prvního muže státu Antonín Zápotocký, který se ještě jako předseda vlády proslavil vánočním projevem. V něm mimo jiné dětem vysvětlil, kdo jim v této lepší době bude nosit dárky.

„Ježíšek vyrostl, zestaral, narostly mu vousy a stává se z něho děda Mráz,“ vysvětloval tehdy Antonín Zápotocký.

Původní křestní jméno posledního komunistického prezidenta Gustáva Husáka bylo Augustin. Hlavou státu byl 14 let a po sametové revoluci abdikoval.

Na Hradě ho vystřídal disident Václav Havel. Slib složil 29. prosince 1989 a paradoxně ho volili ještě komunističtí poslanci.

„Slibuji na svou čest a svědomí věrnost Československé socialistické republice. Budu dbát blaha národů a národností v ní žijících,“ říkal Václav Havel ve svém slibu.

Václav Havel se jako prezident rozhodně nenechával úplně omezovat diplomatickým protokolem. Státní návštěvy vzal klidně na pivo a třeba britské královně představil i svého psa.

Lucie Husárová 1, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme