Gottwald se vrací na Vítkov. Únorový převrat připomene unikátní expozice

Na zítřek připadá 25. únor, datum spojené s výročím únorového převratu, které se za minulého režimu slavilo jako Vítězství československého pracujícího lidu. Národní muzeum se tohoto data rozhodlo využít k představení zázemí někdejšího mauzolea Klementa Gottwalda na pražském Vítkově. Zítra otevře unikátní expozici Laboratoř moci, kterou doprovodí vzdělávací projekt I zlo může mít pozlátko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z Vítkova

Pohled z Vítkova | Foto: Ivana Veselková | Zdroj: Český rozhlas

Dotvoření stálé expozice má připomenout komunistickou propagandu a období režimu 50. let. Pouze o tomto víkendu jsou pro návštěvníky připraveny právě odborné výklady k osobě Klementa Gottwalda, jeho balzamování nebo fungování památníku jako mauzolea.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Laboratoři moci na pražském Vítkově mluvil ve Světě o třetí na Rádiu Česko spoluautor expozice Ivan Malý a k rostoucím preferencím komunistů se vyjádřil Jiří Stránský, spisovatel a bývalý politický vězeň

„Rozhodli jsme se, že už je čas otevřít i ty traumatičtější body našich dějin a upozornit na memento zneužití památníku,“ uvádí generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš s tím, že výstava má připomenout hrůzy padesátých let minulého století, doby nesvobody a komunistického režimu.

Národní památník na Vítkově měl totiž původně sloužit jako památník českých legionářů, komunisté ho ale přetvořili v ponurou smuteční síň, které dominovalo nabalzamované tělo Klementa Gottwalda. Pod skleněným víkem si ho lidé prohlíželi 9 let. V roce 1962, kdy kult diktátorů vyvanul, pak jeho tělo tajně zpopelnili.

Tělo prvního dělnického prezidenta bylo uloženo v podzemní místnosti, odkud vyjíždělo otvorem ve stropě přímo do prosklené rakve v návštěvním sále. Každý den se muselo udržovat. Podle spoluautora expozice Laboratoř moci Ivana Malého v zázemí mauzolea pracovalo kolem stovky lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentovanou prohlídku Laboratoře moci absolvoval redaktor Jan Herget

„Co se týká lékařského týmu, tak to bylo kolem pěti lidí, kteří se starali o tělo Klementa Gottwalda. Každý den měl jeden z těch lékařů za úkol tělo zkontrolovat, změřit teplotu vzduchu, vlhkost vzduchu, ošetřit případně některé vlhkosti na těle, zanést to do balzamovací knihy,“ vysvětluje, jakým způsobem se o tělo tým staral.

Až do neděle mohou návštěvníci vidět právě i onu balzamovací knihu, kam lékaři zapisovali, co se s tělem Gottwalda dělo a jak se postupně rozpadalo.

Promítat se budou také filmy s tematikou porušování lidských práv a lidé se mohou těšit i na monodrama Byly jsme tam taky podle knížky politické vězeňkyně Dagmar Šimkové.

Komunisté Gottwalda uctili u jeho hrobu

Pro mnoho lidí bude zážitek z výstavy zřejmě dost mrazivý. Na druhé straně jsou i dnes lidé, kteří na události z roku 1948 i samotného Klementa Gottwalda pohlížejí mnohem vlídnějším pohledem.

Předseda Svazu komunistické mládeže Československa Lukáš Kollarčík je názoru, že únor 1948 je pro všechny skutečné komunisty a členy komunistické strany jednou z nejvýznamnějších událostí jak v dějinách komunistického a dělnického hnutí, tak i v dějinách českého a slovenského národa.

Pietní akt u hrobu Klementa Gottwalda | Foto: ČTK

„Klement Gottwald jako i další představitelé hnutí pohřbeni na Olšanech sehráli v únorových událostech roku 1948 velmi zásadní úlohu, a tudíž je to hodno vzpomínky. Tato událost patří mezi nejsvětlejší okamžiky v dějinách našeho hnutí, ale podle našeho názoru také v dějinách českého a slovenského národa,“ je přesvědčen Kollarčík.

Zástupci KSČM a Svazu mladých komunistů na prvního dělnického prezidenta u jeho hrobu k výročí únorového převratu dnes zavzpomínali. Podle filosofa a signatáře Charty 77 Daniela Kroupy to svědčí o tom, že se komunisté nezměnili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Únorové události roku 1948 byly tématem večerních Ozvěn dne. Hosty byli předseda Svazu komunistické mládeže Československa Lukáš Kollarčík a filosof Daniel Kroupa

„Oni předstírali, že po listopadu 1989 se rozešli se svou minulostí a že je to už docela jiná politická strana. Tihle lidé, kteří chodí uctívat Klementa Gottwalda, který nese zodpovědnost za mnoho trestů smrti a za pronásledování desetitisíců naprosto nevinných lidí, dokládají, že komunistická strana zůstává stále tímtéž, a to znamená, že je v rozporu s naším ústavním zřízením,“ říká Kroupa.

Podle něj už neexistuje možnost, že by se události v Česku mohly vyvinout obdobně jako v roce 1948. „To, že můžeme zažít různé sociální konflikty, v nichž tyto totalitně orientované strany budou angažovány, tak to nám samozřejmě hrozí,“ tvrdí Kroupa a dodává, že v dobách krize extrémní politické síly rostou a ohrožují chod politického, ekonomického i sociálního systému.

Preference KSČM rostou

Expozice Laboratoř moci má připomínat i odvrácené stránky reality minulého režimu. I přes dostupné informace ale komunistům v Česku rostou preference. Poslední průzkum CVVM ukázal, že komunisty by volilo v současné chvíli 15,5 procenta lidí.

Spisovatel a bývalý politický vězeň Jiří Stránský připomíná, že v České republice stále žije veliká část obyvatelstva, která se díky členství v komunistické straně měla za režimu nejlíp:

„Já jim to nevyčítám, ono je to v podstatě logické. Já to spíš vyčítám celé naší společnosti, že do dneška svojí minulost nedovedla reflektovat.“

Podle Stránského se tak budou preference KSČM do budoucna snižovat. „Oni nenajdou dostatek následovníků v mladších generacích, aby jim ty preference drželi,“ tvrdí.

Naďa Bělovská, Jan Herget, Anna Königsmarková, Matěj Skalický, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme