O osudu umučených františkánů nejvíce prozradily jejich lebky
Čeští antropologové z Národního muzea potvrdili, že v pražském kostele Panny Marie Sněžné byly ostatky umučených františkánů. Rozluštili tak 400 let starou záhadu, o jejíž vyřešení je požádali zástupci katolické církve. Ta chce františkány 13. října blahořečit.
Vědci s velkou pravděpodobností potvrdili, že ostatky skutečně patří utýraným františkánským mnichům.
„Na základě toho výzkumu je možné říci, že s vysokou pravděpodobností část, možná i většina kostí patří těm dotyčným jedincům,“ říká přední český antropolog Vítězslav Kuželka.
V dřevěné bedně o velikosti kontejneru na odpadky byly kosti 15 dospělých a pěti dětí. Když je vědci vyčistili, roztřídili a označili, našli ty kosti, které by mohly utýraným františkánům patřit.
„Podařilo se identifikovat některá zranění, která vznikla v období okolo smrti,“ vysvětluje vedoucí antropologického oddělení Národního muzea Petr Velemínský. Nejvíce badatelům prozradily hlavně části čtrnácti lebek, které v hrobě byly.
„On dostal ránu do hlavy, ale samozřejmě neručíme to, co ten dotyčný držel a čím ho bouchal. Ale dobové zprávy říkají, že to byly meče, kopí, palcáty. Ta zranění, která jsou na lebkách – některé z nich jsou rozbité – tomu odpovídají a musely to být silné údery,“ popisuje Velemínský.
Vědci: Ostatky v hrobce kostela patřily františkánům umučeným v roce 1611
Číst článek
Exaktní vědci se zdráhají se stoprocentní určitostí říct, že jsou to ostatky umučených mužů, ale zástupcům katolické církve doporučí prozkoumané ostatky k obřadu použít.