Před 145 lety prodalo Rusko Aljašku Spojeným státům
Přesně před 145 lety, 30. března 1867, byl uzavřen jeden z nejlepších obchodů v dějinách, Spojené státy tehdy koupily od ruského cara Alexandra Aljašku. Zaplatily za ni přes sedm milionů dolarů, což nyní odpovídá sumě asi devadesáti milionů dolarů. Dnes je Aljaška největším státem USA.
Bylo to krátce po krymské válce a tehdy se ukázalo, jak slabá je vojenská síla carského Ruska,“ řekl k prodeji Aljašky publicista Jan Petránek, odborník na Rusko na Rádiu Česko. Připomněl, že o Aljašku měli tehdy velký zájem také Angličané.
„Trojúhelník Anglie, Spojené státy a Rusko hrál tehdy strategickou hru. A Aljašku chtěli i Angličané. Měli tam Britskou Kolumbii a uvažovali o tom, že by bylo možné spojit rozšířit celé kanadské území. To ale nevyhovovalo Rusku, které s Anglií soupeřilo o Kavkaz i Afghánistán,“ vysvětlil.
Před 145 lety prodalo Rusku Aljašku Spojeným státům. O tématu jsme na Rádiu Česko mluvili s publicistou Janem Petránkem, odborníkem na Rusko
Důvodů k prodeji Aljašky měl car více, od finančního vyčerpání Ruska po vědomí, že Aljaška je dlouhodobě neudržitelná kvůli vzdálenosti od centra ruské moci Petrohradu. „Bylo jasné, že kdyby došlo k válce, tak Aljaška by to neuhájila. Čili lepší prodat než si to nechat sebrat při prohrané válce,“ dodal Petránek.
Aljašku objevila v první polovině 18. století expedice vedená Dánem Vistusem Beringem, který byl ve službách ruského cara. A Rusové před prodejem Aljašku značně využívali.
„Dodnes na nejrůznějších aukcích se pořád draze prodávají ruské kožešiny. A právě Aljaška, stejně jako Dálný Východ, bylo obrovské loviště kožešinové zvěře,“ doplnil Petránek.
Aljaška má nesmírné nerostné bohatství. Kromě ropy jsou tam například naleziště drahých kovů - zlata, zinku, stříbra a olova.